W I półroczu okresu sprawozdawczego w Nidzickim Ośrodku Kultury prowadzone były:

 

zajęcia kuglarskie - prowadzący Jarosław Komoszyński,

zajęcia wokalne dla dzieci - instruktor Bogusława Szpandowska

grupa wokalna Shine - instruktor Bogusława Szpandowska

zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży - instruktorka Beata Moszczyńska

zajęcia plastyczne dla dorosłych - instruktor Bogdan Żukowski.

chór Collegium Castellanum - prowadzony przez Przemysława Rendę, kapela ludowa Berklejdy - Marcin Bąkowski

zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży - instruktor Rafał Ziółkowski

zajęcia teatralne - instruktor Marzena Borkowska

Klub Pozytywnie Zakręconych (klub kolekcjonerski) - prowadząca Grażyna Freitag,

zajęcia perkusyjne - instruktor Artur Jasiński

lekcje gry na fortepianie i gitarze - do kwietnia bieżącego roku - instruktor Krzysztof Żukowski.

Należy nadmienić, iż na zamku swoją działalność komercyjną prowadziła Szkoła Muzyczna Res Facta. Czynny udział w życiu zamku brali również Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Grupa Tancerzy Ognia Signum oraz Uniwersytet III wieku”Młodzi Duchem”. W kinie Wenus odbywały się próby zespołów „rockowych” (opiekun Artur Jasiński) oraz próby Niezależnej Formacji Artystycznej. Kino jest również domem dla naszych nidzickich harcerzy.


W I półroczu okresu sprawozdawczego Nidzicki Ośrodek Kultury organizował, jak i współorganizował następujące wydarzenia rekreacyjno – kulturalne:

 

Styczeń

13 stycznia - XXVII Finał WOŚP. Jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzona została aukcja charytatywna, podczas której zlicytowano przedmioty przekazane przez darczyńców. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Licytację poprowadził Rafał Ziółkowski i Stanisław Koziński. Podczas XXVII Finału WOŚP w gminie Nidzica, zebrano ponad 23 tys. złotych.

17 stycznia - W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbył się koncert wychowanków Szkoły Muzycznej Res Facta, której zajęcia prowadzone są w salach nidzickiego zamku.

19 stycznia - odbyło się spotkanie z dziećmi w ramach kolejnej edycji Gwiazdkowej Niespodzianki.  Misją Gwiazdkowej Niespodzianki jest łączenie działalności dobroczynnej z głoszeniem Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Organizatorem wydarzenia był Kościół Chrześcijan Baptystów „ Antiochia”.

21stycznia – 2 lutego - Odbywały się spotkania poszczególnych sekcji artystycznych, projekcje filmowe, w ramach zajęć feeryjnych organizowanych przez NOK.

23 stycznia - w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył bal z okazji Dnia babci i dziadka zorganizowany przez Polski Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów.

24 stycznia - w Kinie Wenus odbył się maraton filmowy objazdowego Kina Visa prezentującego nowości filmowe.

26 stycznia - w nidzickim Kinie Wenus odbyło się przedstawienie parafian z kościoła pw. Świętej Jadwigi Królowej z Rozdroża.

Luty

2 lutego - w Kinie Wenus odbył się koncert rockowy HEAVY NIGHT. Zagrali:

Blue Card (Olsztyn)

Byle do przodu (Olsztynek)

Breakdown (Nidzica)

2-3 lutego - w nidzickim zamku odbyły się warsztaty „Akademii Kuglarskiej w Nidzicy”.Kolejne spotkanie z serii warsztatów weekendowych z instruktorami z różnych zakątków Polski.

8 lutego - w sali rycerskiej naszej warowni odbyły się prelekcje historyczne w ramach cyklicznych spotkań „Akademii Niepodległości” współorganizowanych z Instytutem Pamięci Narodowej. W spotkaniu udział wzięli również słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Młodzi Duchem”.

9-10 lutego - odbyła się Zimowa Rejza Rycerska na Pola Grunwaldu i zamek w Nidzicy. W szrankach, w mrozie i śniegu udział brali rycerze z Polski i zagranicy. Zobaczyć tam można było żywiołową walkę, nie markowane ścieranie się z przeciwnikiem oraz warunkami atmosferycznymi. Impreza współorganizowana jest od wielu lat, dzięki owocnej współpracy i ciężkiej pracy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz Stowarzyszenia Historyczno - Kulturalnego „Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej”. Turniej promowany i transmitowany był w radio Olsztyn oraz TV Olsztyn.

10 luty - tuż po sowitej dawce historii przyszedł czas na Koncert znanej formacji jazzowej Franciszek Pospieszalski Trio w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych. Główną ideą organizacji CKM-ów jest przede wszystkim edukacja muzyczna środowiska lokalnego oraz przyjeżdżających tu gości z ościennych powiatów. Taka idea narodziła się wśród partnerów projektu t.j.: Nidzickiego Ośrodka Kultury i Parafii Miłosierdzia Bożego i tejże zasady od wielu lat staramy się trzymać, serwując Państwu muzykę wysokiej klasy.

14 lutego - w Sali Rycerskiej naszej warowni kultury odbył się koncert „Walentynki w Bibliotece z Ryszardem Poznakowskim”, którego byliśmy współorganizatorem.

17 lutego - w Kinie Wenus odbył się recital tuz polskiej estrady Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Warsaw Opera Quartet. Frekwencja oraz jakość muzyczna i realizatorska wydarzenia napawały radością.

22 lutego - w Kinie Wenus odbył się maraton filmowy, w ramach projekcji filmowych prowadzonych przez profesjonalne kino objazdowe KINO VISA.

Marzec

3 marca - w Zimnowodzkich lasach odbył się kolejny bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, który w ten czy inny sposób wspieramy organizacyjnie od lat. W naszej lokalnej twierdzy odbyła się zaś Prelekcja historyczna ”Żołnierze Wyklęci” - Tadeusza Pużańskiego. Lekcja historii na temat „niezłomnych”odbyła się w ramach cyklicznych spotkań historycznych „Historia przy kawie”, których głównym zadaniem jest promocja i nauka historii Polski i stricte naszego regionu wśród środowiska lokalnego, jak również odwiedzających nasz gości z powiatów ościennych.

10 marca - w Sali rycerskiej Nidzickiego Ośrodka Kultury odbył się koncert "Bułat Okudżawa - najpiękniejsze pieśni i ballady" oparty na najbardziej znanej twórczości wybitnego, rosyjskiego barda. Muzycy zespołu Piramidy to znani i poważani instrumentaliści, czego namiastkę można było usłyszeć w tymże projekcie.

11 marca - w Kinie Wenus na zaproszenie nidzickiej Dwójki odbył się spektakl gdyńskiej grupy aktorskiej „Teatr Czwarte Miasto” . Było to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, ze względu na obsadę grupy. Jednym z aktorów był urodzony w Nidzicy Mateusz Feliński.

14 marca - w kinie Wenus podczas XII Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej.spotkać mogliśmy kilkudziesięciu wykonawców – pasjonatów śpiewania po angielsku oraz licznie zgromadzoną i życzliwa publiczność. Głównym organizatorem była SP nr 1 w Nidzicy.

15 marca - w „Galerii Pod Belką” nidzickiego zamku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie kulturalne dla naszej społeczności lokalnej. Było to otwarcie kolejnej edycji wystawy „ Z szuflady”, której głównym zamierzeniem jest promocja twórczości naszych miejscowych artystów. Między innymi zobaczyć mogliśmy Prace malarskie, fotografię, rzeźbę, witraż, haft, artystyczne wyroby gliniarskie.

swoje praca zaprezentowali:
Michał Koziński, Małgorzata Frąckiewicz, Janina Kowalkowska, Jakub Jędrzejewski, Marianna Dudzińska, Maria Przybysz, Jarek Dajnowski, Kazimierz Rykowski,
Aneta Szatkowska, Karolina Zawada, Dominika Melerska, Hanna Moreń-Skowrońska, Magda Łączkowska, Grzegorz Busz, Jarosław Komoszyński, Marian Pięta, Ewa Dasiewicz, Paweł Bukowski, Bogdan Żukowski. Podczas wernisażu dokonano podsumowania konkursu fotograficznego ,,Gmina Nidzica w obiektywie". Do konkursu przystąpiło 6 uczestników. Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy komisja I miejsce przyznała Dariuszowi Szypulskiemu, wyróżniła również:

Grzegorz Stramski (wyróżnienie), Przemysław Burdyński (II wyróżnienie), Maksymilian Krupa (III wyróżnienie).

Wernisaż cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych miłośników sztuki jak i odwiedzających wystawę turystów.

15.03.2019 - w Kinie Wenus dzięki Grupie Nieformalnej „Nidzica Biega” nidziccy miłośnicy biegania mieli możliwość zaznajomić się filmami o tejże tematyce.

21 marca - w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych pod czas koncertu jazz bandu North Park, mieliśmy możliwość zapoznać się z przede wszystkim „rasowym” jazzmanem,Wojciechem Staroniewiczem

niezwykle konsekwentnie budującym swój artystyczny status wraz z gwiazdorskim kwintetem:

    Erik Johannessen - Norweski nowoczesnym puzonistą free jazzowy ( zdobywca Norweskiej Grammy).

    Dominik Bukowski - to dzisiaj jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia nie tylko w Polsce

Paweł Urowski - basista jest laureatem wielu prestiżowych konkursów (m.in. EIM, Jazz Juniors Krokus Jazz Festiwal)

    Przemysław Jarosz perkusista współpracujący m.in.: z Piotrem Baronem, Krystyną Stańko i Dominikiem Bukowskim.

22 marca - w sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbyła się pierwsza edycja Plebiscytu Gospodarczego „Lazuryty Przedsiębiorczości”. Celem głównym przyświecającym organizację przedsięwzięcia jest promocja przedsiębiorczości oraz rewitalizacja współpracy gospodarczej Północnego Mazowsza i Południowo –Zachodniej części Warmii i Mazur. Organizatorem gali finałowej była Gmina Nidzica we współpracy z Telewizją Mazury. 

23 marca - w nidzickim kinie odbył się kolejny maraton filmowy z „Kinem Visa” prezentujący same nowości na rynku kinematograficznym.

25 marca - w kinie Wenus odbyły się projekcje filmów dla uczniów naszego Liceum Ogólnokształcącego oraz ich gości z wymiany międzynarodowej.

29 marca- znana z klimatycznych utworów i poruszających aranżacji gospelowych wokalistka Beata Bednarz wystąpiła w nidzickim kinie Wenus podczas koncertu „Pasja Miłości”. Artystka nagrywała m.in. z TGD, Oslo Gospel Choir, Mietkiem Szcześniakiem, Piaskiem, Edytą Górniak, Kayah, Marylą Rodowicz, Kasią Kowalską, Natalią Kukulską, Moniką Kuszyńską, Tatianą Okupnik, a także Perfect i Budką Suflera.

Kwiecień

3 kwietnia - w nidzickim zamku mogliśmy podziwiać szranki wokalno-lingwistyczne w wykonaniu młodzieży biorącej udział w Festiwalu Piosenki, Prozy i Poezji Francuskiej.

4 kwietnia - w sali rycerskiej naszego zamku odbyła się „Gala Wielkanocna” prezentująca występy rodziców dla dzieci i dorosłych, organizowana po raz kolejny przez Przedszkole „Małych Odkrywców” nr4.

5 kwietnia - po kilkunastu próbach, potężnej pracy zarówno aktorów, jak i obsługi w Kinie Wenus wystawiono Misterium Męki Pańskiej (dla szkół średnich). Głównymi organizatorami spektaklu była Parafia pw. Świętego Wojciecha oraz L.O Nidzica.

5 kwietnia -w kinie Wenus rodzimi biegacze z „Nidzica Biega” prezentowali filmy tematycznie powiązane z bieganiem.

6 kwietnia - tradycyjnie, jak co roku NOK uczestniczył w organizacji turnieju tańca o Puchar Warmii i Mazur w tańcu sportowym. Zawody to eliminacje do Mistrzostw Polski.

7 kwietnia - wyżej wymieniony wkład pracy w przygotowanie Misterium Męki Pańskiej raz jeszcze zaowocował w Kinie Wenus.

7 kwietnia- w ramach CKM, w komnatach nidzickiej warowni usłyszeć można było sakralne kantaty Georga Phillipa Telemanna.

Wyjątkowy skład instrumentalny wpływał na odbiór dzieła. Tak też usłyszeć można było:
Barbara Rogala - sopran
Emilia Kinecka - flet podłużny
Piotr Młynarczyk - viola da Gamba
Filip Zieliński - teorba

8 kwietnia - w kinie Wenus po raz kolejny odbyła się projekcja filmów dla uczniów naszego Liceum Ogólnokształcącego oraz ich gości z wymiany międzynarodowej.

9 kwietnia- Nidzickim Ośrodkiem Kultury wraz z Nidzickim Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej oraz Szkołą Podstawową w Napiwodzie, było organizatorem IV Konkursu Piosenki Niemieckiej im.Waltera Kollo . Podczas przeglądu gościem honorowym była wnuczka Waltera Kollo, pani Marguerite Kollo.

11 kwietnia w sali ,,Relax’’ nidzickiego zamku, odbył się wykład Piotra Kucznira – znanego publicysty, wiceprezesa Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Tematem spotkania były „fakty i mity o zamku czocha” i odbyło się w ramach Cyklicznych, zamkowych spotkań historycznych „Historia Przy Kawie”.

12 kwietnia- w sali Rycerskiej odbyły się gminne eliminacje przeglądu Śpiewamy Polskie Piosenki, którego głównym organizatorem jest LGD Nidzica.

12 kwietnia - na deskach sceny kina Wenus, po raz kolejny mieliśmy możliwość podziwiać występ parafian z parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Rozdrożu.

12 kwietnia - w kinie Wenus, po raz kolejny w ramach współpracy z kościołem Baptystów Antiochia zorganizowaliśmy kolejny seans filmowy.

13 kwietnia - w kinie Wenus, odbył się występ kabaretu „Paranienormalni”.

13kwietnia - w sali relaks, miało miejsce bardzo ważne dla nas wydarzenie, kolejny wernisaż prac naszych najmłodszych wychowanków z koła plastycznego „Tęcza”.

19 kwietnia - projekcje filmowe w kinie Wenus, wraz z kościołem Baptystów Antiochia.

26 kwietnia - w sali Rycerskiej oraz kinowej odbyły się zakończenia roku szkół średnich.

Maj

3 maja - tradycyjnie jak co roku uczestniczyliśmy w organizacji uroczystości związanych z Obchodami 3. maja, na zamku w Nidzicy. Tegoroczna akademia przygotowywana była przez ZSZiO.

5 maja- w odpowiedzi na apel prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy włączyliśmy się w Narodowe Granie muzyki Stanisława Moniuszki. Tak też w salach gotyckich nidzickiego zamku wysłuchać mogliśmy muzyki klasycznej w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych. W programie nie zabrakło również chopina i Rachmaninova Wystąpili Jakub Nojek - klarnet i Andrzej Zawadzki - fortepian. Swym pięknym śpiewem uraczyła nas nidziczanka - Miszkiewicz Małgorzata.

9 maja - w ramach współpracy ze stowarzyszeniem Ałna i Źródlaną wioską tematyczną, nidzickie przedszkolaki i szkoły mogły uczestniczyć w spektaklu Pippi Skarpetka w wykonaniu Studia Teatralnego Krak - Art z Krakowa, który odbył się w nidzickim Kinie Wenus. Dzieci mogły tam grać razem z aktorami.

9 maja - na terenie zamku nidzickiego obyły się mistrzostwa Pierwszej pomocy organizowane przez lokalny oddział PCK.

10 maja - w sali relaks w nidzickim zamku odbyło się spotkanie z Markiem Samselskim - poetą, felietonistą, autorem opowiadań, aforyzmów, tekstów piosenek i bajek dla dzieci. Organizatorem spotkania była Biblioteka Miejska w Nidzicy.

10 maja - w sali widokowej naszej warowni miała miejsce konferencja prasowa PUGK w Nidzicy dla Uczestników podróży studyjnej poznających efekty realizacji inwestycji pt. „Modernizacja systemu ciepłowniczego Nidzicy ”.

11 maja - dzieci oraz młodzież działająca w Kole Plastycznym „Tęcza” uczestniczyła w plenerze artystycznym nad jeziorem Omulew. Nie obyło się oczywiście bez grilla i dobrej zabawy.

11 maja - w Kinie Wenus odbył się maraton filmowy w ramach projekcji filmowych Kina Visa.

14 maja - w murach średniowiecznej warowni po raz kolejny mieszkańcy Nidzicy mieli możliwość obcowania z wysokiej klasy muzykami. W ramach CKM odbył się „koncert bardzo wysokich lotów” w wykonaniu Jerry Bergonzi Trio, w którego skład wchodzą: Jerry Bergonzi uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych saksofonistów jazzowych na świecie oraz znani muzycy polscy Piotr Lemańczyk i Jacek Kochan.

18 maja - Nidzicki Ośrodek Kultury, jak co roku włączył się w ogólnopolską akcję ,,Europejskich Nocy Muzealnych’’organizując w tym czasie nie lada atrakcje, nie tylko dla pasjonatów historii. Historyczna gra miejska, testy historycznej gry planszowej (o Nidzicy), multimedialny spacer po średniowiecznej Nidzicy, zwiedzanie zamku i miasta (z pochodniami) oraz szereg innych niespodzianek związanych z bogatą przeszłością miasta okraszone duchami, kiełbaskami z ogniska i rodzimą grupą tancerzy ognia były gwarancją dobrej choć przeraźliwej zabawy. W organizację eventu poza naszymi pracownikami, włączyli się również wychowankowie NOK oraz Rada Młodzieży.

20 maja - w sali widokowej nidzickiego zamku Nadleśnictwo Nidzica przeprowadziło rozgrywki gry planszowej pt. „Żywioły lasu”. Nadzór nad logistyczną częścią rozgrywek objęło Centrum Koordynacji Projektów Środowisko-wych.

23 maja - odbyły się eliminacje gminne konkursu „Wiedzy o Zamkach Gotyckich". Konkurs zgodnie z regulaminem został zrealizowany w kategorii szkoły podstawowe. Uczestników oceniało 3 osobowe jury. Laureatem konkursu został Konrad Sękowski z SP Napiwoda i Kamil Kowalski z SP nr 2 z Nidzicy.

23 maja - w sali rycerskiej naszego zamku odbył się Regionalny Festiwal Piosenki Ekologicznej, którego organizatorem było Przedszkole nr 2 w Nidzicy.

23 maja - odbywały się Powiatowe Dni Rodziny, również wspieraliśmy wydarzenie organizacyjnie.

25 maja - na sali rycerskiej, po raz drugi, odbył się Konkurs Piosenki Polskiej "Na polską nutę". Poziom konkursu był wysoki. W tym roku udział wzięła również młodzież z ościennych gmin. Jury przyznało trzy miejsca:

I miejsce - Weronika Kondras
II miejsce - Julia Zemanek
III miejsce - Izabela Mojsiewicz 

26 maja - nad jeziorkiem miejskim w Nidzicy zainaugurowane zostały cykliczne, niedzielne spotkania artystyczno-rekreacyjne ArtAkcja. Organizatorem pierwszego wydarzenia była szkoła Podstawowa nr 3 w Nidzicy , przezntując program artystyczny przygotowany przez nauczycieli uczniów tejże szkoły.(NOK - obsługa imprezy)

27 maja - w Kinie Wenus odbyły się trzy spektakle dla dzieci szkolnych przygotowane przez Teatr Artenes.

30 maja - w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył bal z okazji Dnia Inwalidy zorganizowany przez Polski Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów.

31 maja - w nidzickim kinie odbył się kolejny maraton filmowy z „Kinem Visa” prezentującym nowości filmowe.

Czerwiec

1 czerwca - przy „Leśniczówce Nibork - Dom Pracy Twórczej” odbył się bieg literata – interesujące przedsięwzięcie promujące ideę biegania, aktywność ruchową i oczywiście Gminę Nidzica. Impreza dedykowana była zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także seniorów.

2 czerwca - nad jeziorkiem miejskim w Nidzicy w ramach cyklicznych, niedzielnych spotkań artystyczno - rekreacyjnych „ArtAkcja” Szkoła Podstawowa nr 1w Nidzicy , zaprezentowała program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów tejże szkoły. (NOK - obsługa imprezy)

8 czerwca - w komnatach nidzickiego zamku odbył się Bal Sołtysa, sołtysów gminy Nidzica. 9 czerwca- nad jeziorkiem miejskim w Nidzicy , po raz kolejny w ramach „ArtAkcji” odbył się event artystyczno-rekreacyjny. Tym razem bohaterami dnia byli parafianie z parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Rozdrożu. (NOK - obsługa imprezy)

13 czerwca- w Centrum Rehabilitacyjno - Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbył się XXII Koncert Radości i Nadziei.

15 czerwca - w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyło się spotkanie integracyjne Anonimowych Alkoholików z gminy Nidzica.

16 czerwca - 18 Zamkowy Maraton Rockowy Zmrock przeszedł do historii. Ta edycja była wyjątkowa :) była mega moc i bardzo wysoki poziom. Z ponad 30 zespołów muzycznych zgłoszonych do przeglądu do eliminacji przeszli:

Circle Waves - Warszawa
Molekuły - Wąbrzeźno
TRT - Płock
Cotard - Gdynia
STAN OBECNY - Warszawa
Nofan - Żmigród
Dive - Warszawa
Traffic Junky - Olsztyn
Breakdown - Nidzica
Akademia - Olsztyn

Jury w składzie: frontman zespołu HUNTER - Paweł Grzegorczyk i wieloletni muzycy lokalni Marek Bieńkowski i Zbyszek Miecznikowski wyłonili zwycięzców :

I miejsce - Traffik Junky z Olsztyna

II miejsce - TRT z Płocka

III miejsce - ex-equo - Cotard z Gdyni i Circle Waves z Warszawy

Imprezę zakończył koncert zespołu Radio Slam.

19 czerwca - w zamku nidzica odbyła się nocka integracyjna dla członków Rady Młodzieży gminy Nidzica.

22 czerwca - Jest szczególnym dniem dla nidzickiej kultury, ze względu na fakt iż tego dnia przekazane zostały nam nieodpłatnie dwie prace wywodzące się spod ręki naszego Mistrza Hieronima Skurpskiego. Grafiki uatrakcyjnią zbiory Galerii Sztuki „Baszta” prezentującej twórczość artysty.

23 czerwca - nad jeziorkiem miejskim w Nidzicy , po raz kolejny w ramach „ArtAkcji” odbył się event artystyczno-rekreacyjny. Tym razem mieliśmy możliwość podziwiać występy dzieci z przedszkola nr 2 i 4. (NOK - obsługa imprezy).

26 czerwca - na zamku w Nidzicy zorganizowano kolejne spotkanie w ramach Akademii Niepodległości.

27 czerwca - w nidzickiej warowni odbyła się akademia z okazji obchodów 100.lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Akademię uświetniły występy naszej grupy kuglarskiej oraz występy grupy wokalnej SHINE oraz występy Uniwersytetu III wieku.

28 czerwca - nidzicki bastion sztuki miał wielkie święto. W tym też dniu odbył się wernisaż prac naszego pracownika Bogdana Żukowskiego, odznaczonego niedawno honorową odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

30 czerwca - nad jeziorkiem miejskim w Nidzicy , po raz kolejny w ramach „ArtAkcji” odbył się event artystyczno - rekreacyjny. Tym razem oprawę artystyczną stanowiły występy dzieci tańczących w NOK, zamkowa akademia kuglarska, plener artystyczny dzieci z koła plastycznego TĘCZA. Nie zabrakło również występów instruktażowych fitness, sprzętu rekreacyjnego, w postaci ścianki wspinaczkowej, kosmicznego trenera, strzelnicy z łuków, bitwy na wodne balony, walk piankowymi mieczami przygotowanymi przez MOSiR Nidzica.

30 czerwca - w amfiteatrze nad jeziorkiem miejskim w Nidzicy odbył się koncert poezji śpiewanej grupy wokalnej SHINE działającej w NOK.

 

W II półroczu okresu sprawozdawczego w Nidzickim Ośrodku Kultury prowadzone są:

Nidzicka Akademia Kuglarska - cyrk nowoczesny - instruktor Jarosław Komoszyński,

zajęcia wokalne dla młodzieży - instruktor Bogusława Szpandowska

grupa wokalna Shine - instruktor Bogusława Szpandowska

zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży - instruktorka Beata Moszczyńska

zajęcia plastyczne dla dorosłych - instruktor Bogdan Żukowski.

chór Collegium Castellanum - prowadzony przez Przemysława Rendę, kapela ludowa Berklejdy - Marcin Bąkowski

zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży - instruktor Rafał Ziółkowski

Klub Pozytywnie Zakręconych (klub kolekcjonerski) - prowadząca Grażyna Freitag,

zajęcia perkusyjne - instruktor Artur Jasiński

Od października 2019 roku przywróciliśmy zajęcia nauki gry na fortepianie. Dodatkowo od października istnieje możliwość nauki gry na keyboardzie, gitarze solowej, akustycznej, akordeonie. Obecnie przygotowujemy jeszcze jedną salkę do prowadzenia zajęć gry (2 os. jednocześnie). Instruktor - Piotr Lejbt

Wśród nowych form zajęć prowadzone są warsztaty garncarskie cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem - instruktor Pan Michał Koziński.

Ze względu na lokalizację ośrodka Kultury i zainteresowania dzieci po wielu latach przerwy wprowadziliśmy ponownie autorskie zajęcia Giermkowego Kręgu Zamku Nidzica podczas których dzieci w wieku 7-9 lat uczą się fechtunku oraz w sposób atrakcyjny poznają historię regionu.

Należy nadmienić, iż na zamku swoją działalność komercyjną prowadzi Szkoła Muzyczna Res Facta. Czynny udział w życiu zamku bierze wciąż Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Grupa Tancerzy Ognia Signum oraz Uniwersytet III wieku ”Młodzi Duchem”. W kinie Wenus odbywją się próby zespołów „rockowych” (opiekun Artur Jasiński) oraz próby Manskiej Paczki. Kino, jak i zamek jest również miejscem spotkań dla naszych nidzickich harcerzy. Odbywają się również spotkania w ramach Akademii Niepodległości prowadzone przez IPN. Prowadzone były komercyjne warsztaty z edukacyjnej wersji gry Minecraft. W planach są również warsztaty You Tube (jak zostać youtuberem) i perkusji elektrycznej.

W II półroczu okresu sprawozdawczego NOK organizował, jak i współorganizował następujące wydarzenia rekreacyjno - kulturalne:

Lipiec

2 lipca - w Kościele Miłosierdzia Bożego odbył się koncert koncert Olsztyńskiego Zespołu Kameralnego Pro Musica Antiqua.

5-7 lipca - Odbywały się DNI NIDZICY w programie

Piątek
- Oscar Jensen /jeziorko miejskie
- Dawid Kwiatkowski /jeziorko miejskie
- Dżem /jeziorko miejskie
- Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich Polska vs Europa /zamek

Sobota
- Turniej łuczniczy /podzamcze
- Oficjalne otwarcie turnieju /zamek
- Pokaz tańców dawnych / zamek
- Turniej walk pieszych 1/1 miecz i tarcza /zamek
- Turniej walk pieszych 1/1 miecz długi /zamek
- Pokaz tańców dawnych /zamek
-Występ zespołu muzyki dawnej Fleurdelis /zamek
- Buhurt League Challenger – międzynarodowe walki grupowe / podzamcze
- Bieg dam / zamek
- Turniej walk pieszych 1/1 miecz i puklerz /zamek
- Pokaz ptaków drapieżnych /zamek
- Inscenizacja zdobycia i spalenia grodu /wzgórze Króla Jagiełły

Niedziela
-Dmuchane miasteczko
- animacje dla dzieci - trampolina, malowanie twarzy, mega bańki, skręcanie balonów, kącik plastyczny
- "Figlaki poznają świat" (Marta Krajewska, Kasia Błędowska) Zuzia i Jaś zapraszają do wspólnej podroży! Za każdym razem wyruszają w inne miejsce: od Safari w Afryce, po lot w kosmos. Poprzez dźwięki i słowa przedstawią niesamowity świat zwierząt, roślin i ludzi. We wspólnych podróżach towarzyszyć nam będzie śmiech, czasem dreszczyk emocji i ciekawostki ubrane w dobrą zabawę!
- stoiska rzemieślnicze
- poczęstunek dla mieszkańców
- plener malarski dla najmłodszych
- występ zespołu "Shine"
-występ zespołu "Manska Paczka"
- Profesjonalne kino plenerowe - "La La Land" film nagrodzony 6 Oskarami.

7 lipca - Nagranie audycji Anny Minkiewicz-Zaremby „Kto straszy na zamku w Nidzicy? Odkryj Warmię i Mazury z Radiem Olsztyn” zapraszamy do przesłuchania! https://ro.com.pl/kto-straszy-na-zamku-w-nidzicy-odkryj-warmie-i-mazury-z-radiem-olsztyn/01459073

14 lipca – W Amfiteatrze nad jeziorkiem miała miejsce niedzielna art akcja z Biblioteką.

21 lipca - W Amfiteatrze nad jeziorkiem miała miejsce niedzielna ArtAkcja z Polskim Związkiem Niewidomych Koło w Nidzicy.

24-26 lipca - w siedzibie Nidzickiego Ośrodka Kultury w zamku, gościliśmy 80 harcerzy, z 192. Warszaskiej Drużyny Harcerskiej.

26 lipca - w ramach Kręgów Wsparcia prowadzonych przez MOPS Nidzica odbyło się nocne zwiedzanie zamku dla uczestników Kręgu.

28 lipca - Nad jeziorkiem miejskim w ramach Letniej ART Akcji swoje dokonania estradowe prezentowali członkowie Uniwersytetu III wieku „Młodzi Duchem”.

31 lipca - W salach nidzickiego zamku odbywały się obchody Święta Policji.

Sierpień

11 sierpnia - podczas Dni Rzemiosła uczestniczyliśmy w organizacji inscenizacji Egzekucji Ewy Turkowej.

23 sierpnia - przy pomniku rodziny Gregoroviousów koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Grupy wokalnej SHINE działającej w NOK.

Od 19 do 24 sierpnia – W Nidzickim Zamku prowadzone były przygotowania do bankietu Inaugurującego Krajowe Dni Ziemniaka.

31 sierpnia - Jak co roku odbyła się Inwazja Ognia i Muzyki. Wydarzenie rekreacyjno - kulturalne łączące w sobie Występy koncerty muzyków oraz występy Nidzickiej Akademii Kuglarskiej. Impreza odbyła się w parku nad jeziorkiem miejskim w Nidzicy. Podczas koncertu wystąpił Oscar Yensen oraz młodzi adepci cyrku nowoczesnego działający w NOK.

Wrzesień

6 września - W zamku, miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych ubiegłego roku w woj. Warmińsko - Mazurskim. Uroczysta Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas spotkania przyjezdnych gości powitał gospodarz miasta Pan Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala. Wystąpili również przedstawiciele Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Warm.-Mazur. Nie obyło się oczywiście bez wykładów dra Szymona Dreja „Granica Polski na przestrzeni dziejów” oraz prof. Dariusza Makiłły „Domknięcie się Odrodzonej – walka o kształt granic Rzeczpospolitej 1918-1923/1939”. W trakcie imprezy osoby zainteresowane mogły obserwować proces powstawania wyrobów glinianych wykonywanych przez osoby z Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Zależało nam na pokazaniu kultywacji i promocji dziedzictwa kulturowego poprzez osoby z niepełnosprawnościami. W trakcie wydarzenia odbył się pokaz walk rycerskich, zwiedzanie zamku, uczestnicy inauguracji ieli możliwość obejrzeć w Galerii Pod Belką wystawę prac naszego Mistrza Hieronima Skurpskiego.

10 września - w Sali Rycerskiej Nidzickiego Ośrodka Kultury odbyła się równie ważne wydarzenie dla naszego regionu Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie. Organizatorem wydarzenia był Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty, Starostwo Powiatowe w Nidzicy, szkoły i przedszkola, które w tym roku otrzymały Certyfikaty Szkół Promujących Zdrowie oraz Nidzicki Ośrodek Kultury.

14 września - w parku nad jeziorkiem Miejskim. odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku sołectwa przygotowały rekordową liczbę wieńców i stoisk (zaprezentowano aż 16 wieńców i 17 stoisk). Święto Plonów tradycyjnie rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego. Uroczystości rozpoczęła mszą św. polowa nad jeziorkiem. Po otwarciu dożynek na scenie wystąpiły kapela ludowa Berklejdy oraz zespół Wrzos. W programie nie zabrakło strefy atrakcji dla dzieci oraz Dożynkowej Gali Disco Polo. Wystąpili: Dip Band, Didżej Mietek, Enjoy, Basta.

16 września - W siedzibie Nidzickiego Ośrodka Kultury w sali widokowej zamku podpisano umowy na dofinansowanie remontów dróg w powiecie nidzickim. W wydarzeniu uczestniczyli wojewoda warmińsko- mazurski – Pan Artur Chojecki, Radny Wojewódzki - Pan Patryk Kozłowski, przedstawiciele samorządów lokalnych Starosta Nidzicki - Pan Marcin Paliński, Wicestarosta - Pan Paweł Przybyłek oraz gospodarz miasta Burmistrz Nidzicy - Pan Jacek Kosmala.

20 września - w ramach Kręgów Wsparcia prowadzonych przez MOPS Nidzica odbyło się nocne zwiedzanie zamku dla uczestników Kręgu.

22 września - września w sidzibie Nidzickiego Ośrodka Kulotury w sali rycerskiej zamku odbył się koncert "Ona i Oni", złożony wyłącznie z polskich utworów, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kameralne spotkanie z trzema aktorami scen muzycznych - Hanką Łubieńską, Jakubem Piprowskim oraz nidziczaninem Mateuszem Felińskim - którzy aktorskiego fachu uczyli się w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

22 września - W skansenie w Olsztynku odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Reprezentantami naszej gminy byli: najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminnych Dożynek w Nidzicy oraz jego twórcy mieszkańcy wsi Wietrzychowo. Przy prezentacji wieńców i przemarszu przygrywała Kapela Ludowa Berklejdy z Nidzickiego Ośrodka Kultury. Należy dodać iż o najwyższe laury za najpiękniejszy wieniec dożynkowy województwa walczyło 35 sołectw.

23 września - w siedzibie Nidzickiego Ośrodka Kultury w zamku kręcony był teledysk Pani Katarzyny Hajn pseudonim artystyczny STASHKA. Akcja teledysku „tylko sen” odbywała się również na źródłach rzeki łyny. W ciągu ostatnich 2 lat kręcone były 3 trzy teledyski o różnej tematyce muzycznej. Od muzyki metalowej, po muzykę disco polo. Premiera teledysku „tylko sen” odbyła się11 lutego 2020 roku.

23 września - w Kinie Wenus odbyły się spektakle dla dzieci ze szkół.

24 września - w Kinie Wenus odbyła się inauguracje nowego roku akademickiego 2019/2020 Nidzicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Gaudeamus w wykonaniu zespołu wokalnego "Być razem”, wykład inauguracyjny prof. Steafana Smoczyńskiego oraz część artystyczna Nidzickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

27 września - Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Uniwersytet III Wieku, Grupa  Teatralna "Za Młodzi na sen" zaprosili na spektakl komediowy dla dorosłych „Biuro Matrymonialne”. Widowisko pełne humoru, zwrotu akcji, wspaniałej gry aktorskiej z zakończeniem zaskakującym nie tylko publiczność, ale i samych bohaterów.

29 września - W siedzibie Nidzickiego Ośrodka Kultury, w sali rycerskiej zamku odbyło się spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Nidzica była wczoraj kolejnym miastem, które Pan Premier odwiedził przed wyborami parlamentarnymi.

Październik

2-4 października - W salach Nidzickiego Ośrodka Kultury, w zamku miał miejsce już XI maraton Kulturalny „Nidzickie Spotkania z książką i teatrem”, przygotowany przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Nidzicy.

3 października - w Nidzickim zamku kręcona była audycja audycja Anny Minkiewicz-Zaremby z okazji 67. urodzin Radia Olsztyn. Było ekologicznie i kulturalnie, rozdawaliśmy mieszkańcom miasta szkołom i instytucjom sosny z okazji urodzin radia. Zapraszamy do przesłuchania!

https://ro.com.pl/bylo-ekologicznie-i-kulturalnie-zobacz-jak-swietowalismy-67-urodziny-radia-olsztyn%F0%9F%8E%82/01472711

8 października - Maraton Filmowy Kina Visa w Kinie Wenus.

8 października - Relaks biblioteka

14 października - w murach nidzickiego zamku swoje Święto Edukacji Narodowej obchodzili nauczyciele gminy Nidzica. Były przemówienia okolicznościowe, nagrody, życzenia oraz znakomity program artystyczny.

14 października - Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Kinie Wenus Obchodzili nauczyciele szkół średnich Powiatu Nidzickiego.

15 października - w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej.

22 i 24 października – w nidzickim zamku odbyły się prelekcje związane z wielokulturowością mieszkańców miasta, regionu dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy. Prelegent Paweł Bukowski. Grupy również zwiedzały zamek.

23 października - W Kinie Wenus odbyło się przedstawienie „Dziady” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Nidzicy.

24 Października - Nocne zwiedzanie zamku.

26 Października - w nidzickim Ośrodku Kultury w zamku odbył się powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej.

27 października - Maraton filmowy Kina Visa w Kinie Wenus.

28 października - na terenie siedziby Nidzickiego Ośrodka Kultury w zamku odbywały się Manewry Przeciw pożarnicze.

29 października - Prelekcje Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach Akademii Niepodległości Polski.

Listopad

1 listopada - Organizacja nagłośnienia na cmentarzu komunalnym w Nidzicy, podczas obchodów Święta wszystkich świętych.

8 listopada – Koncert chórów CECYLIADA w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. Wystąpił Chór Collegium Castellanum oraz Chór Konsnans z Tomaszkowa.

11 listopada – W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbyła się akademia Święta Niepodległości.

15 listopada - W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbył się ”Koncert Moniuszkowski” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie. Organizatorem koncertu była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy.

15 - 16 listopada - W nidzickim zamku odbyły się warsztaty Cyrku Nowoczesnego poprowadzone przez Sebastiana Frodymę.

17 listopada - W Kinie Wenus mieszkańcy Nidzicy odbył się występ Kabaretu Skeczów Męczących.

17 listopada - W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Zjazd Komendy Hufca Nidzica

18 listopada - W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego.

21 listopada - W Kinie Wenus gościł Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa ze spektaklami dla szkół podstawowych.

22 listopada - W nidzickim Kinie Wenus odbyły się obchody Dnia Pracownika Socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy. Podczas akademii Uroczyste nadanie tytułu oraz wręczenie statuetki „CZŁOWIEKA INTEGRACJI SPOŁECZNEJ”.

26 listopada – W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbyły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną.

27 listopada - w Kinie Wenus odbył się maraton filmowy objazdowego Kina Visa prezentującego nowości filmowe.

28 listopada - W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbył się XXV Przegląd Małych Form Teatralnych. Główną ideą konkursu jest promowanie zdrowego stylu życia. Organizatorami przeglądu byli Nidzicki Ośrodek Kultury, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nidzicy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy, Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy, Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy.

29 listopada - w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbyły się uroczyste obchody 100 - lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

5 grudnia - W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku, w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się świąteczny Koncert Wojciecha Gęsickiego, Tomasza Saleja i Marty Sosnowskiej „Mikołajki Damsko-Męskie”.

6 grudnia - W Nidzicy odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Podczas festynu prowadzona była akcja charytatywna na rzecz małego Antosia Prusinowskiego. Było świątecznie, radośnie i śpiewająco.

8 grudnia - Na Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbyła się akcja charytatywna „Nidzickie Wietrzenie Szaf” na rzecz Pani Moniki Bagińskiej. Nie zabrakło Mikołaja, animacji dla dzieci i świątecznej atmosfery.

9 grudnia - akcja promocyjna z Teatrem Jaracza. W ramach promocji mieszkańcy Nidzicy mieli możliwość udziału w spektaklach w promocyjnych cenach na hasło Nidzica.

11 grudnia - w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbył się przegląd kolęd. Organizatorem przeglądu była Szkoła Podstawowa w Rączkach.

12 grudnia - w Kinie Wenus odbył się maraton filmowy objazdowego Kina Visa prezentującego nowości filmowe.

12 grudnia - W Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu wychowanków Szkoły Muzycznej RES FACTA działającej w zamku.

13 grudnia - W Sali Rycerskiej miała miejsce „nocka” Giermkowego Kręgu Zamku Nidzica. Dzieci podczas nocki oprócz nauki fechtunku poznawali historię regionu.

15 grudnia - W Kinie Wenus odbył się 10. jubileuszowy Koncert Gwiazdkowy Szkoły Tańca Passe Dance Studio.

17 grudnia – Na Sali Rycerskiej nidzickiego zamku miało miejsce wigilijne spotkanie Uniwersytetu III Wieku „Młodzi Duchem”.

W Kinie Wenus w okresie sprawozdawczym wraz z Kościołem Chrześcijan Baptystów w Nidzicy zorganizowaliśmy 23 seanse filmowe.

Powyższe 160 wydarzeń nie odzwierciedla wszystkich działań, w których w mniejszym czy większym stopniu zaangażowani byli pracownicy NOK. Organizacja każdego wydarzenia wiąże się również z dużą liczbą prób, zabezpieczeniem imprezy w krzesełka, ławki, stoły, nagłośnienie, oprawę medialną, projektowanie, kolportaż plakatów i zaroszeń, sprzątanie (przed i po), przewóz osób i rzeczy, obsługę księgową i bardzo szeroko pojętą pomoc przy imprezach. Pracownicy NOK poza pracą instruktorską i ogólnie pojętą obsługą działalności kulturalnej często zasiadają w jury imprez na szczeblu gminnym i powiatowym, biorą również czynny udział w pracach stowarzyszenia Polskie Zamki Gotyckie, spotkaniach Rady Młodzieży, Grupy Wsparcia przy MOPS. Nasi wychowankowie reprezentują nas na szczeblu powiatu ale i międzynarodowym. Od wielu lat, poza działalnością komercyjną, zapraszamy szkoły i organizacje non profit, delegacje zewnętrzne, vip-ów przybywających do powiatu nidzickiego na bezpłatne lekcje historii w ramach zwiedzania zamku, gdzie uczestnicy bez problemu zapoznają się z historią regionu. Prowadzone są strony internetowe www.nok.nidzica.pl, www.historia.nidzica.pl oraz facebook Nidzickiego Ośrodka Kultury, fb informacji turystycznej - Lokalny Kompas Turystyczny, fb - Lokalny Kompas Coolturalny pełniący dodatkową formę lokalnego informatora kulturalnego, fb zamku. Należy również nadmienić, iż w roku ubiegłym Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury złożone zostały wnioski o łącznej wartości 886.000 pln.