W całym omawianym okresie regularnie odbywały się lekcje gry na fortepianie i gitarze – prowadzący Krzysztof Żukowski, zajęcia kuglarskie -prowadzący Jarosław Komoszyński i Natalia Niedzielska, zajęcia wokalne grupy Shine i grupy młodszej uczestników – prowadzący Bogusława Szpandowska i Marcin Bąkowski oraz zajęcia plastyczne dla - prowadzący Beata Moszczyńska i Bogdan Żukowski. Przy Nidzickim Ośrodku Kultury działa chór Collegium Castellanum - prowadzący Przemysław Renda oraz kapela ludowa Berklejdy – prowadzący Marcin Bąkowski. Regularnie grają i ćwiczą swoje umiejętności rockowe zespoły młodzieżowe pod kierownictwem Marka Bieńkowskiego. Ten zakres działalności jest priorytetowy dla Nidzickiego Ośrodka Kultury. 

W cyklu kalendarzowym poza tym odbyły się:

09.01.2016 - XXIV Finał WOŚP rozpoczęliśmy w sali rycerskiej koncertem poezji śpiewanej w wykonaniu Niezależnej Formacji Artystycznej w składzie: Bogusia Szpandowska, Marcin Bąkowski, Piotrek Krzyżak i Krzysiek Żukowski.

10.01.2016 - natomiast jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzono licytację, podczas której zlicytowano przedmioty zebrane od darczyńców. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Koncert i licytację prowadził Rafał Ziółkowski Stanisław Koziński. Imprezę zakończyło wysłane o godz. 20.00 „światełko do nieba”.

29.01.2016 - spotkanie noworoczne Burmistrza z nidzickimi przedsiębiorcami. W części artystycznej zaprezentowały sie dzieci uczęszczające na zajęcia gry na pianinie Krzysztofa Żukowskiego, oraz grupa młodsza zajęć wokalnych Bogusi Szpandowskiej.

29.01.2016 - w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy poplenerowej Czarny Piec 2015.

19.02.2016 - w sali rycerskiej odbył się koncert CKM. Zagrała kapela New Bone.

20.02.2016 - z okazji Walentynek koncert pt "The best od miłość" dała Niezależna Formacja Artystyczna w składzie: Iza Fabisiak, Jagoda Łubińska, Bogusia Szpandowska, Magda Żukowska, Marcin Bąkowski, Mikołaj Grażul, Piotrek Krzyżak, Przemek Renda i Krzysiek Żukowski. Nidzickie kino pękało w szwach. Koncert miał charakter charytatywny,
a wszelkie zebrane środki zostały przekazane na chorą na autyzm Gabrysię Antosiewicz.

05.03.2016 - Niezależna Formacja Artystyczna ponownie wystąpiła
w kinie Wenus. I tym razem publiczność nie zawiodła. Moglismy posłuchać piosenek m. in. Tiny Turner, Perfectu, Anny Jantar, Beaty Kozidrak i innych. I tym razem środki z koncertu zostały przekazane
dla Gabrysi Antosiewicz.

10.03.2016 - na sali widokowej odbył się pokaz filmu młodego reżysera Jakuba Makowskiego pt. "Rycerze niepodległej". Seans zgromadził
ok. 100 osób.

19.03.2016 - w sali rycerskiej odbył się Festiwal Piosenki Niemieckiej im. Waltera Kollo, którego organizatorem była również SP z Napiwody oraz Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej.

01-03.03.2016 - NOK gościł artystów z całej Polski, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Cyrkowych „Artystyczne Oblężenie Zamku V”.

10.04.2016 - z serii Cyklicznych Koncertów Muzycznych - CKM odbył się koncert flamenco - Trio z Hiszpanii.

16.04.2016 - NOK współorganizował turniej tańca Puchar Warmii
i Mazur w tańcu sportowym. Zawody były eliminacjami
do Mistrzostw Polski.

16.04.2016 - z serii Cyklicznych Koncertów Muzycznych - CKM odbył się koncert jazzowy Marcina Wierby.

17.04.2016 - w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Outdorcinema, kino objazdowe. Jak zawsze mogliśmy obejrzeć nowości kinowe.


23.04.206 - w sali rycerskiej nidzickiego zamku przy współpracy
z Nidzickim Ośrodku Kultury odbył się XXXII Festiwal Piosenki, Prozy i Poezji Francuskiej.

29.04.2016 - w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy Elwiry Iwaszczyszyn i Ewy Plichty.

08.05.2016 - w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Outdorcinema, kino objazdowe. Jak zawsze mogliśmy obejrzeć nowości kinowe.

14.05.2016 - W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Punktualnie o 21:30 zamkowy dziedziniec wypełnił się nidziczanami. Pracownicy NOK przywitali zebranych, po czym Józef Kotwicki podzielił ich na dwie grupy. Zgromadzeni wyruszyli na nocne zwiedzanie zamku z przewodnikami. Trasa prowadziła przez zamkowe przyziemie, salę widokową, Galerię
pod Belką i - co w tym roku było nowością - hotel. Docelowo zwiedzający skupili się w sali rycerskiej, gdzie wyświetlona została interaktywna wizualizacja miasta i zamku w XV wieku. Nie odbyło się bez atrakcji.
W ciemnych zakamarkach czaiły się duchy, zjawy, w postaci wokalistek grupy SHINE, które dawały o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach. Kolejnym punktem programu był przemarsz z pochodniami szlakiem nidzickiego gotyku.

20-21.05.2016 - NOK reprezentował gminę na targach Cittaslow. Kapela ludowa Berklejdy tradycyjnie ubarwiła swoim śpiewem i muzyką nasz stoisko.

25.05.2016 - odbyły sie eliminacje konkursu wiedzy o zamkach gotyckich. Laureatem w kategorii szkół podstawowych została Aleksander Bąkowski ZS nr 2, a w kategorii gimnazja Aleksandra Bukowska z ZSO. Nagrody i dyplomy otrzymali zdobywcy I miejsc. Dyplomy i drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

10.06.2016 - miał miejsce fantastyczny wernisaż Justyny Radzymińskiej. W trakcie przeprowadzono konkursy i loterię fantową. Imprezę okrasiły mini recitalem piosenek Edith Piaf: Jagoda Łubińska
i Bogusia Szpandowska, którym grał zespół w składzie: Marcin Bąkowski, Piotr Krzyżak i Krzysiek Żukowski.

23-26.06.2016 - już po raz XXIII nasz zamek odwiedzili wielbiciele
i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki.
Jak zawsze można było uczestniczyć w targach książki, panelach dyskusyjnych, spotkaniach autorskich i koncertach. Gośćmi byli
m.in: Lech Jęczmyk, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Rafał A. Ziemkiewicz, Michał Gołkowski i wiele innych ciekawych postaci. W czasie Festiwalu podziwiać można było prace Maii Borowicz.

26.06.2016 - po raz kolejny odbył się Zamkowy Maraton Rockowy ZmRock. W części konkursowej udział wzięło 10 zespołów z całej Polski. Laureatem Zamkowego Maratonu Rockowego „ZMRock” został zespół Black Dog z Warszawy, II miejsce zajął zespół Alone z Łodzi, III miejsce zespół Sain z Sopotu. Nagrodę internautów w postaci bonu na zakupy
od sklepu internetowego ZMROCK wygrał zespół The Dmoks
ze Szczytna. Wszystkie zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne,
a wszyscy dyplomy. Nagrody ufundował Nidzicki Ośrodek Kultury. Imprezę zakończył występ zeszłorocznego zwycięzcy zespołu TRANSTIME.