W całym omawianym okresie regularnie dwa razy w tygodniu odbywały się lekcje gry na fortepianie i gitarze dla grupy piętnastu uczniów – prowadzący Krzysztof Żukowski, zajęcia kuglarskie dla grupy piętnastu uczestników -prowadzący Jarosław Komoszyński i wolontariusz Natalia Niedzielska, zajęcia wokalne grupy Shine i grupy młodszej dziesięciu uczestników – prowadzący Bogusława Szpandowska i Marcin Bąkowski oraz zajęcia plastyczne dla grupy osiemnaściorga dzieci- prowadzący Beata Moszczyńska i Bogdan Żukowski. Zajęcia taneczne dla różnych grup wiekowych prowadzi Rafał Ziółkowski. Swoimi pasjami i zainteresowaniami mają okazję podzielić się członkowie Klubu Pozytywnie Zakręconych pod kierunkiem Grażyny Freitag a wszyscy miłośnicy muzyki jazzowej i klasycznej spotykają się w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych , których organizatorem jest Józef Kotwicki. Prężnie działające Biuro Turystyczne przez cały rok oferuje zwiedzanie muzeum oraz nidzickiego zamku.

Przy Nidzickim Ośrodku Kultury działa chór Collegium Castellanum - prowadzący Przemysław Renda oraz grupa Berklejdy – prowadzący Marcin Bąkowski. Regularnie grają i ćwiczą swoje umiejętnośći Rockowe zespoły młodzieżowe pod kierownictwem Marka Bieńkowskiego. Ten zakres działalności jest priorytetowy dla Nidzickiego Ośrodka Kultury.

W cyklu kalendarzowym poza tym odbyły się:

09.01.2015 XXIII Finał WOŚP rozpoczęliśmy w Kinie Wenus koncertem Niezależnej Formacji Artystycznej.

11.01.2015 - natomiast jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzono licytację, podczas której zlicytowano przedmioty na łączną kwotę 9366,01 zł. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Koncert i licytację prowadził Rafał Ziółkowski. Imprezę zakończyło wysłane o godz. 20.00 „światełko do nieba”.

17.01.2015 - w Kinie Wenus Grupa teatralna "OniToMy" zaprezentowała spektakl "Trzy zbiry" Dario Fo."Trzy zbiry" -
to zabawna jednoaktówka noblisty z 1997 roku, utrzymana w stylu commedii dell' arte. Reżyserem spektaklu była Marzena Borkowska.

18.01.2015 - w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych - CKM gościliśmy Rogala Trio.

01.02.2015 - koncert kolęd. Zaprezentowała się nasza grupa wokalna SHINE, której instruktorem jest Bogusia Szpandowska. Publiczność miała okazję pośpiewać znane powszechnie kolędy i pastorałki.

W dniach 26.01.2015 - 08.02.2015 rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił dzieciom i młodzieży wiele form spędzenia wolnego czasu. Można było uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych i muzycznych.

07.02.2015 - przed ratuszem w Nidzicy odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Strongman. W zmaganiach udział wzięło 14 zawodników z całej Polski. Warto zaznaczyć, że zimowe zmagania siłaczy na świeżym powietrzu w Nidzicy to jedyna taka impreza w Europie. Organizatorem i sponsorem imprezy jest Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Many. Wśród zaproszonych zawodników m.in. znani z TVN-owskich „Siłaczy”: Sławomir Toczek, Grzegorz Peksa, Ireneusz Kuraś, Sławomir Orzeł, Artur Walczak, Krzysztof Schabowski, Krzysztof Kacnerski, Bartłomiej Grubba, Sławomir Rawiński, Michał Kopacki, Mariusz Dorawa oraz nidziczanie: Piotr Czapiewski i Marek Zalewski Najsilniejsi ludzie w Polsce zmagali się w kilku morderczych konkurencjach. Jednymi z najciekawszych było m.in.: przeciąganie tira, podnoszenia Hammera czy wyciskanie szkockiej belki. O randze naszej imprezy świadczy fakt, że w akcji widzieliśmy między innymi aktualnego Mistrza Świata Strongman Amatorów- Mateusza Kieliszkowskiego, zwycięzcę prestiżowych zawodów Arnold Classic w USA, organizowanych przez Arnolda Schwarzeneggera, który będzie reprezentował barwy Dolnego Śląska. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Jarosław Dymek, a prowadzącym znany raper Tomasz „Agressiv” Perek. W przerwach między konkurencjami wystąpią tancerze ognia z grupy SIGNUM.

07.02.2015 - po raz V na nidzickim zamku odbyła się Reiza rycerska. W pojedynkach rywalizowali śmiałkowie z Malborka, Mrągowa, Torunia, Olsztyna, Szczytna, Gdańska i Nidzicy. Oprócz rycerzy swoje umiejętności zaprezentowali łucznicy, którzy rywalizowali w turnieju łuczniczym. Reizę zakończył pokaz tancerzy ognia SIGNUM.

13.02.2015 - w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. "Carte Blanche" i "Ziarno Prawdy" oraz wielki światowy bestseller "Pięćdziesiąt twarzy Greya" - który tego samego dnia miał premierę ogólnopolską

28.02.2015 - Kino Wenus wypełniło się ostrymi metalowymi dźwiękami. Fani ostrego grania mogli posłuchać nidzickiej kapeli Zarano, Lidzbarskiej - Double Head Snake oraz warszawskiej - Antisabaka.

06.03.2015 – w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy poplenerowej Czarny Piec 2014.

14.03.2015 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku przy współpracy z Nidzickim Ośrodku Kultury odbył się XXXI Festiwal Piosenki, Prozy i Poezji Francuskiej.

27.03.2015 - 29.03.2015 – NOK gościł artystów z całej Polski, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Cyrkowych „Artystyczne Oblężenie Zamku IV”.

29.03.2015 – w ramach CKM na sali rycerskiej koncert dała Kapela Brodów.

13.04.2015 – w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. zdobywce wielu prestiżowych nagród "Body/Ciało", oraz oskarową "Idę".

18.04.2015 – NOK współorganizował turniej tańca Puchar Warmii i Mazur w tańcu sportowym. Zawody były eliminacjami do Mistrzostw Polski.

02.05.2015 – w kinie Wenus wystąpiła Niezależna Formacja Artystyczna z koncertem "25 lat samorządności". Artyści zaprezentowali znane polskie piosenki z ostatniego ćwierćwiecza.

09.05.2015 – przedstawiciele NOK uczestniczyli w festiwalu Cittaslow w Gołdapi. Głównym celem Festiwalu Cittaslow, który ma już kilkuletnią tradycję, jest promocja miast członkowskich, lokalnego rzemiosła, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, dorobku artystycznego, a także lokalnych firm. Dlatego też każda kolejna edycja festiwalu ma bogaty program, a to przekłada się na duże zainteresowanie mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

15.05.2015 - w „Galerii pod Belką” odbył się wernisaż Zygmunta Drońskiego.

16.05.2015 – w zamku, po raz kolejny odbyła się Noc Muzeum. Podczas imprezy mieszkańcy i turyści mogli nieodpłatnie zwiedzić komnaty zamkowe z przewodnikiem oraz posilić się kiełbaską z grilla. 

29.05.2015 – w sali widokowej odbył się Konkurs wiedzy o zamkach zamkach gotyckich. Laureatem w kategorii szkół podstawowych został Aleksander Bąkowski z ZS nr 2, w kategorii gimnazja – Paweł Powroźnik z gimnazjum przy ZS nr 3 w Nidzicy.

19.06.2015 - w Kinie Wenus odbyła się gala podsumowująca projekt "Tu mieszkam, tu zmieniam" pod nazwą "Grupa sympatyków cyrku nowoczesnego" z udziałem dzieci i młodzieży działającej
pod kierunkiem Jarosława Komoszyńskiego.

25 – 28.06.2015 – już po raz XXII nasz zamek odwiedzili wielbiciele
i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Tegoroczny Festiwal odbył się w klimatach postapokaliptycznych.
Jak zawsze można było uczestniczyć w targach książki, panelach dyskusyjnych, spotkaniach autorskich i koncertach. Gośćmi byli
m.in: Lech Jęczmyk, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk i wiele innych ciekawych postaci. W czasie Festiwalu podziwiać można było prace mistrza komiksu Grzegorza Rosińskiego, twórcy m.in znanego wszystkim Thorgala.

W dniach od 07.07 - 12.07. 2015 odbyły się Dni Nidzicy . W programie przygotowanym przez Nidzicki Ośrodek kultury znalazły się takie wydarzenia jak: Turniej Warcabowy , który odbywał się z udziałem europejskich i światowych gwiazd w zamkowym klubie Relax, Turniej Rycerski podczas którego podziwiać mogliśmy kunszt i umiejętności rycerzy z Polski i europejskich gości . Finałem turnieju było widowisko Palenia Grodu cieszące się olbrzymim zainteresowaniem publiczności. Podczas Dni Nidzicy nie zabrakło muzycznych koncertów. Na scenach pod zamkiem i w centrum miasta zobaczyć mogliśmy zarówno lokalnych artystów jak na przykład Niezależną Formację Muzyczną, Berklejdy czy grupę Shine działające pod kierownictwem instruktorów NOK, jak i gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej zespoły Transsexdisco i Zakopower .

W ramach Dni Nidzicy odbył się także przegląd   Zamkowy Maraton Rockowy ZMROCK. Uczestniczyło w nim 10 zespołów z całej polski.

Pierwsze miejsce zdobyła lokalna grupa Agnostic Gospel, na drugim miejscu uplasował się Transtime z Działdowa. Gwiazdą przeglądu była legenda muzyki punkowej Kobranocka.

17.07.2015 – W galerii „Pod Belką” miało miejsce otwarcie wystawy „ Areszt Sztuki”. Na tej cyklicznej imprezie swoje prace wystawiają artyści z Warmii i Mazur

27.07.2015 - W sali widokowej odbyło się spotkanie z gośćmi z Francji. Wieczór umilił występ artystów Niezależnej Formacji Muzycznej

29.07.2015 – W ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych w sali rycerskiej odbył się koncert Marcin Wądołowski Trio

07.08.2015 – na rynku Nidzicy odbył się koncert Studia Wokalnego Agaty Wrońskiej

30.08.2015 – na przedzamczu odbyła się kolejna odsłona cyklicznej Inwazji Ognia i Muzyki. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystapiły zespoły grające przy Nidzickim Ośrodku Kultury : Mufa , Córusia Tatusia oraz Agnostic Gospel. Finał imprezy zwieńczył pokaz Fire Show w wykonaniu Grupy Artystycznej Signum

12.09.2015 – Dożynki Gminne. Na scenie przy jeziorku miejskim mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach organizowanych przez NOK. Odbył się konkurs na najpiękniejsze stoisko i wieniec dożynkowy. W części koncertowej usłyszeliśmy gwiazdy muzyki Disco Polo: Cassandra, Jorgus oraz Marcin Siegieńczuk

13.09.2015 – Finał mistrzostw Polski Strongman. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił organizację i techniczną obsługę zawodów

02.09.2015 – Nocne Zwiedzanie Zamku zgromadziło w tym roku wielu miłośników gotyckich budowli. Mieszkańcy i goście oprowadzani przez przewodników muzeum mieli okazje zapoznać się z historią nidzickiego zamku oraz posilić się grillowanymi kiełbaskami 

19.09 – 20.10.2015 – odbyły się warsztaty Kreart

09.10.2015 – Inauguracja Roku Uniwersytetu III Wieku. Przy współpracy i współorganizacji z Nidzickim Ośrodkiem Kultury artyści przygotowali i wystawili spektakl pt. „ Za młodzi na sen”

19.10.2015 -na sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyły się eliminacje Gminne do Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
Do dalszego etapu zakwalifikowały się: w kategorii szkół podstawowych – Szkoła podstawowa w Napiwodzie i w kategorii gimnazjów – Gimnazjum przy Z.S. Nr 2

24.10.2015 – Na sali rycerskiej odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił pomoc organizacyjną i techniczna obsługę imprezy.

30.10.2015 – W kinie wenus odbył się koncert w ramach zaduszek muzycznych . Wystąpiły zespoły Corowdead , Transtime i Agnostic Gospel 

19.11.2015 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych. Obejrzeliśmy łącznie 12 krótkich przedstawień o tematyce ekologicznej, obyczajowej i promującej zdrowy tryb życia i odnoszących się do najważniejszych wartości takich jak rodzina miłość przyjaźń. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie nidzickiej jedynki a w kategorii szkół gimnazjalnych najlepiej zaprezentowali się gimnazjaliści z Z.S. nr 3

 20.11.2015 – W ramach Cyklicznych Koncertów muzycznych na sali rycerskiej gościliśmy Witold Janiak Trio . W programie usłyszec można było polskie melodie i tańce ludowe w jazzowych aranżacjach.

 22.11.2015 – W nidzickim zamku odbyło się Święto Muzyki Chóralnej. Wystapiły zaprzyjaźnione chóry „Tęcza” z Olsztyna , „Konsonans” z Tomaszkowa „Collegium Castellanum” z Nidzicy oraz solista Leszek Biłas

25.11.2015- W sali widokowej odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o regionie

04.12.2015 – Najmłodszych mieszkańców Nidzicy odwiedził Św. Mikołaj . Na nidzickim rynku jak i w przedszkolach była wspólna zabawa tańce i oczywiście prezenty.

11.12.2015 – Nidzicki Ośrodek Kultury obchodził 50 tą rocznicę istnienia. Na sali rycerskiej odbyła się z tej okazji uroczysta akademia Zasłużonym działaczom na rzecz kultury, byłym dyrektorom pracownikom i sympatykom NOKu wręczono pamiątkowe statuetki . Całość uświetnił koncert zespołu „ Czerwony Tulipan”

20.12.2015 – Koncert Gwiazdkowy. W sali kina Wenus odbył się wspólny koncert zorganizowany przez NOK i Passe Dance Studio. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystapili tancerze oraz najmłodsi wokaliści zespołu Shine pod kierownictwem instruktor Bogusi Szpandowskiej

27.12.2015 – Koncert SPRS i przyjaciele. Nidzickie kino zgromadziło wielbicieli muzyki z gatunku RAP

31.12.2015 – Sylwester na rynku