10.01.2014 - XXII Finał WOŚP rozpoczęliśmy w Alternatywa PUB koncertem rockowym, podczas którego wystąpili:  T BOX, MESSA, D DORSH.

12.01.2014 - natomiast jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzono licytację, podczas której zlicytowano 111 przedmiotów na łączną kwotę 9.366.01 zł. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Koncert i licytację prowadzili: Rafał Ziółkowski oraz Stanisław Koziński. Imprezę zakończyło wysłane o godz. 20.00 „światełko do nieba”.

18.01.2014 - na dziedzińcu zamku w Nidzicy odbyły się zawody strongman - Strong Knight’s Night. W zmaganiach udziało wzięło 8 zawodników z całej Polski. Warto zaznaczyć, że zimowe zmagania siłaczy na świeżym powietrzu w Nidzicy to jedyna taka impreza w Europie. Organizatorem i sponsorem imprezy jest Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Many. Do starcia o tytuł najsilniejszego stanęli: Piotr Czapiewski – Nidzica, Marek Zalewski – Nidzica, Sławomir Toczek – Kościerzyna, Bartłomiej Grubba – Wejherowo, Mariusz Dorawa – Zblewo, Krzysztof Kacnerski – Gdańsk, Maciej Hirsz – Kartuzy, Tomasz Lademann – Rozewie. Konkurencje w których wystartowali to: Spacer farmera – walizki – każdy zawodnik ma do pokonania 30 metrów z dwiema walizkami – każda po 145 kg. Wygrywa ten, który upora się z tym dystansem w najkrótszym czasie. Platforma – podnoszenie platformy o masie 160 kg. Wygrywa zawodnik, który uniesie ją najwięcej razy. Uchwyt herkulesa – zadaniem zawodnika jest utrzymanie dwóch ciężarów o jednakowej masie najdłużej jak to możliwe. W nidzickich zawodach obciążenie w tej konkurencji to ok. 300kg. Wyciskanie hantla jednorącz – wyciskanie nad głowę hantla o wadze 70kg, zwycięża ten, który wyciśnie najwięcej razy. Martwy ciąg – przewidywany ciężar 270kg. Waga płaczu – konkurencja świetnie znana wszystkim fanom sportu strongman. W nidzickim wydaniu zawodnicy otrzymają herb miasta o wadze 27kg, który będą musieli utrzymać na wyprostowanych rękach przed sobą. Wygrywa zawodnik, który utrzyma ciężar najdłużej. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie: Tomasz Czapiewski – Czarna Woda oraz Tomasz Szewczak – Nidzica. Zawody prowadził niezastąpiony w tym zawodnik strongman Jarosław Dymek! W czasie trwania imprezy przeprowadzone zostaną również konkursy dla zgromadzonej publiczności. 

21.01.2014 – w Sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Recital Romansów Rosyjskich. Wystąpili: Zbigniew Stępniak – ocal bas, Irina Grochowska i Natalia Radzińska – fortepian, Yuriy Rizun – skrzypce oraz Krzysztof Koziatek – wiolonczela. Organizatorami byli: NOK, Parafia Miłosierdzia Bożego w Nidzicy oraz Uniwersytet Warmińsko Mazurski.

21.01.2014 - Ośrodek Kultury wraz z Parafią Miłosierdzia Bożego zaprosili na salę rycerską na Recital romansów rosyjskich. Wystąpili artyści z Polski i Białorusi.

26.01.2014 - koncert kolęd. Zaprezentowali się nasi artyści: Chór Collegium Castallanum działający przy NOK, Chór Misericordiae z Parafii Miłosierdzia Bożego, chór z Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy oraz Kapela ludowa Berklejdy działająca przy NOK. Publiczność miała okazję pośpiewać kolędy, a także posłuchać mazurskich pastorałek.

27.01.2014 - z serii Cyklicznych Koncertów Muzycznych - CKM odbył się koncert jazzowy Hefi Wiśniowski.

W dniach 27.01.2014 - 09.02. 2014 rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił dzieciom i młodzieży wiele form spędzenia wolnego czasu. Można było uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych i muzycznych. Ponadto w czwartki odbywały się seanse filmowe w kinie Wenus. Mogliśmy obejrzeć trylogię "Władcy pierścieni" i "Matrix". W piątki zaś mogliśmy posłuchać muzyki. W Kinie Wenus 31.01.2014 odbył się koncert Rap&Rock. Zagrali: rap - Ubaj x Kriss i Blok 61, rock - The Creep. 07.02.2014 koncert rockowy zagrały: MUFA z Nidzicy, Córusia tatusia z Działdowa oraz Blind light of water z Olsztyna.

08.02.2014 - po raz IV na nidzickim zamku odbyła się Rejza rycerska. Prócz zwyczajowych konkurencji zręcznościowych bractwa miały także okazję wysłuchania koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu FLORIPARI i podziwiania pokazu tańca z ogniem - Grupy Artystycznej Signum z NOK.

12.02.2014 - w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. "Jack Strong" i "Pod mocnym Aniołem". Przedstawiciele Kina pogratulowali nam wysokiej, najwyższej jak do tej pory frekwencji, w ciągu jednego dnia emisji, ok 1000 widzów.

15.02.2014 - w Kinie Wenus z Babskim Kabaretem - Old Spice Girl gościliśmy wybitne polskie artystki Emilię Krakowską, Barbarę Wrzesińską i Lidię Stanisławską. Program oparty na tekstach Marii Czubaszek, Mariana Hemara i Zbigniewa Korpolewskiego oraz klasyków z Julianem Tuwimem. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się znakomicie.

21.02.2014 – w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy poplenerowej Czarny Piec 2013.

21.02.2014 – na sali rycerskiej, w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się koncert trio RGG. Zespół zaprezentował utwory Szymanowskiego w aranżacji jazzowej. Tym razem koncert miał charakter charytatywny. Zbieraliśmy fundusze na chorą na mukowiscydozę, małą mieszkankę Nidzicy - Weronikę Kopczyńską.

27.02.2014 – w sali relax nidzickiego zamku odbyło się spotkanie z cyklu „Historia przy kawie”. Gościem spotkania był Michał Młotek, autor książki pt. „Tajemnice pogranicza”.

15.03.2014 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku przy współpracy
z Nidzickim Ośrodku Kultury odbył się XXX Festiwal Piosenki, Prozy i Poezji Francuskiej.

21.03.2014 – w kinie „Wenus” odbył się koncert RAP undergroundowych składów hiphopowych. Wystąpili Block 61, Kriss i Verner, Whisky z Nidzicy, Toczek i Prus z Trójmiasta oraz tancerze Bboy’s z NOK i uczestnicy „wolnej sceny”, która zrzesza pasjonatów muzyki rap.

Od 21.03.2014 do 23.03.2014 – NOK gościł artystów z całej Polski, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Cyrkowych „Artystyczne Oblężenie Zamku III”.

03.04.2014 – w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. "Kamienie na Szaniec", "Noe - wybrany przez boga".

04.04.2014 – w ramach CKM na sali rycerskiej, wystąpił Grzech Piotrowski, znany polski jazzman.

11.04.2014 – w „Galerii pod Belką” odbył się wernisaż znanej nidzickiej artystki Pani Marianny Dudzińskiej.

24.04.2014 – w ramach CKM na sali rycerskiej, zagrali Kasper Tom 5 Duński perkusista Kasper Tom Christiansen jest jednym z najbardziej interesujących kompozytorów na dynamicznie rozwijającej się duńskiej scenie jazzowej.

26.04.2014 – NOK współorganizował turniej tańca Puchar Warmii i Mazur w tańcu sportowym. Zawody były eliminacjami do Mistrzostw Polski.

01.05.2014 – w Galerii pod Belką odbyło się otwarcie wystawy prac Jadwigi Bardyszewskiej. Przepiękne obrazy i rzeźby artystki przyciągnęły szeroką rzeszę wielbicieli jej twórczości.

 02.05.2014 – w kinie Wenus grupa wokalna „Shine” działająca przy NOK, zaprezentowała utwory Kabaretu Starszych Panów.

 03.05.2014 – Po raz kolejny w kinie Wenus gościliśmy Kino Orange. Mogliśmy obejrzeć nowości filmowe na polskim rynku filmowym.

 04.05.2014 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się koncert Świat Musicalu i Operetki pt. „muzyka, szampan i miłość”.

10.05.2014 – w kinie Wenus odbył się koncert muzyki metalowej, zagrały zespoły Agnostic Gospel z Nidzicy i Defying z Olsztyna.

17.05.2014 – w zamku, po raz kolejny odbyła się Noc Muzeum. Podczas imprezy mieszkańcy i turyści zwiedzali komnaty zamkowe z przewodnikiem przy pochodniach, spacerowali po zamku w towarzystwie postaci z legend, mogli posilić się kiełbaską z grila.

22.05.2014 – w sali widokowej odbył się Konkurs wiedzy o zamkach państwa krzyżackiego. Laureatem w kategorii szkół podstawowych został Kacper Malikowski ze SP z Napiwody, w kategorii gimnazja – Wiktor Modzelewski z gimnazjum przy ZSO w Nidzicy. 

23-24.05.2014 – przedstawiciele NOK uczestniczyli w festiwalu Cittaslow w Rynie. Informacja ze strony www.nidzica.pl Głównym celem Festiwalu Cittaslow, który ma już kilkuletnią tradycję, jest promocja miast członkowskich, lokalnego rzemiosła, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, dorobku artystycznego, a także lokalnych firm. Dlatego też każda kolejna edycja festiwalu ma bogaty program, a to przekłada się na duże zainteresowanie mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Dlatego tym bardziej cieszy, że spora część programu „Akcja Lato” realizowanego z Rynu przez Telewizję Polską, została poświęcona gminie Nidzica. Jak zawszę furorę robili nasi rycerze, kat i damy dworu. Nikt nie przeszedł obojętnie obok stoiska, na którym imprezę rozkręcał zawodowy DJ. Tym bardziej, że przy rytmach dobrej muzyki można było nie tylko dowiedzieć się masę ciekawych rzeczy na temat naszej gminy, ale również skosztować trunków, które od dawna rozsławiają Nidzicę w Polsce i poza granicami naszego kraju. W ramach festiwalu zorganizowany został również kiermasz wyrobów rzemieślniczych, żywności naturalnej i tradycyjnej oraz występy zespołów ludowych. Tu również Nidzica miala mocna reprezentację. Można było skorzystać z bezpłatnej degustacji potraw, przygotowanej przez restauratorów – członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury Powiśle. Równolegle z festiwalem na ryńskim zamku trwała konferencja z udziałem władz Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow i członków polskiej sieci.

31.05.2014 – podczas Dnia Dziecka, który odbył się na stadionie NOK zaprezentował pokazy wokalne, taneczne, gry na instrumentach (bębny afrykańskie), konkursy wiedzy o zamku i naszym regionie.

14.06.2014 – nidzicki zamek opanował Festiwal Muzyki Pozytywnej – Positive Ferment. Gwiazdami tegorocznej imprezy byli muzycy hip-hop, rap: Franchman i Vienio suport zagrał Bullet. W tym roku współorganizatorami byli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Parafia Miłosierdzia Bożego.

15.06.2014 – po raz kolejny odbył się Zamkowy Maraton Rockowy ZmRock. W części konkursowej udział wzięło 10 zespołów z całej Polski.

I miejsce LANDAU z Brześcia (Białoruś)
II miejsce Polska B z Białegostoku
III miejsce - D'Dorsh z Olsztynka i Transtime z Działdowa

Nagrodę internautów w postaci bonu na zakupy od sklepu internetowego ZMROCK wygrał zespół Empatia z Nidzicy. Wszystkie zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne,
a wszyscy dyplomy. Nagrody ufundował Nidzicki Ośrodek Kultury. Imprezę zakończył występ gwiazdy-Marek Piekarczyk akustycznie.

26 – 29.06.2014 – już po raz XX nasz zamek odwiedzili wielbiciele i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Wśród przybyłych gościliśmy takie znakomitości jak: Marek Baraniecki, Paweł Ciećwierz, Jarosława Grzędowicza, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Lech Jęczmyk, Rafał Kosik, Maja Lidia  Kossakowska, Robert Letkiewicz, Dominika Oramus, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipuk, Bogusław Polch, Krzysztof Sokołowski, Marcin Wolski, Andrzej Zimniak, Marek Żelkowski, Wiktor Żwikiewicz. Podczas Festiwalu wystąpił zespół Shannon i Adam Smok Bórkowski, który zagrał muzykę elektroniczną. Odbył się wernisaż wystawy Bogusława Polcha – legenda polskiego komiksu. Rysował kapitana Żbika, potem serię danikenowską, wiedźmińską, wreszcie Funky’ego Kovala, bezsprzecznie najlepszy polski komiks SF.

26 – 29.06.2014 – już po raz XX nasz zamek odwiedzili wielbiciele i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Wśród przybyłych gościliśmy takie znakomitości jak: Marek Baraniecki, Paweł Ciećwierz, Jarosława Grzędowicza, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Lech Jęczmyk, Rafał Kosik, Maja Lidia  Kossakowska, Robert Letkiewicz, Dominika Oramus, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipuk, Bogusław Polch, Krzysztof Sokołowski, Marcin Wolski, Andrzej Zimniak, Marek Żelkowski, Wiktor Żwikiewicz. Podczas Festiwalu wystąpił zespół Shannon i Adam Smok Bórkowski, który zagrał muzykę elektroniczną. Odbył się wernisaż wystawy Bogusława Polcha – legenda polskiego komiksu. Rysował kapitana Żbika, potem serię danikenowską, wiedźmińską, wreszcie Funky’ego Kovala, bezsprzecznie najlepszy polski komiks SF.

 W ramach Dni Nidzicy od 1 do 6 lipca, uczestniczyć mogliśmy w międzynarodowym turnieju warcabowym Polska Gra Open 2014, w którym wystąpiło 104 uczestników z Holandii, Białorusi, Rosji. Litwy, Łotwy, Ukrainy, Izraela, a nawet Surinamu. Dominowali zawodnicy zza wchodniej granicy, zwyciężył Białorusin Aleksander Bułatow. 4 lipca mieszkańcy uczestniczyli w koncercie legendy polskiej muzyki rozrywkowej zespołu „BAJM”. Supportowali im zespoły Co-Sovel, Antyquariat, Empatia. Ponadto od 4 do 5 lipca odbył się turniej rycerski.

 11.07.2014 – w „Galerii pod belką „odbył się wernisaż wystawy Tomasza Myjaka

11.07.2014 – w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się odbył się koncert zespołu Pro Musica Antiqua

12 – 13.07.2014 – na zamku odbył się zlot miłośników ASG (Air Soft Gun)

19.07.2014 – byliśmy współorganizatorami „Powitania Lata” w Wiknie

 02.08.2014 – odbył się koncert Studia Wokalnego Agaty Wrońskiej. Koncert odbył się na Placu Wolności przed ratuszem

 23.08.2014 – odbył się Puchar Polski Strongman na Placu Wolności w Nidzicy. Zwyciężył Sławomir Toczek. Współorganizatorem był NOK. Puchar Polski odbył się pod patronatem Burmistrza Nidzicy

 24.08.2014 – NOK uczestniczył w obchodach Gminnych Dożynkach „Pasymskie Dzieńkczynienie 2014”, które odbyły się w Pasymiu. Nidzicki Ośrodek Kultury prezentował walory turystyczne ziemi nidzickiej i atrakcje kulturalne.

30.08.2014 - mogliśmy uczestniczyć w dwóch fantastycznych wydarzeniach. Pod ratuszem "Egzekucja Ewy Turkowej", spektakl oparty na fragmencie historii Nidzicy. Reżyserowała go Marzena Borkowska. Wieczorem w ruinach zamkowych murów obronnych koncert poezji śpiewanej dała reaktywowana po 20 latach, grupa poetycka OBOK. W programie pod tytułem "Wspomnienia sprzed lat" wystąpili: Ania Kacprzak, Bogusia Szpandowska, Marcin Bąkowski, Jacek Maculewicz, Piotrek Krzyżak i Wojtek Waśk. Oba te przedsięwzięcia zebrały ogromną liczbę widzów.

26-28.09.2014 - Na zamkowym dziedzińcu odbyły się "Nidzickie Integracyjne Spotkania Rzeźbiarskie", czyli "Baba nidzicka". Jak sama nazwa mówi przyświecała warsztatom idea rzeźby w drewnie tak popularnej swego czasu w Nidzicy. Warsztaty odbywały się również z filcowania, plastyczne, ceramiczne i z rysunku. Niedziela przebiegła pod hasłem „Cittaslow”. Można było zwiedzić ekspozycję muzealną oraz podziwiać prace zgłoszone do konkursu Urzędu Miejskiego - „100% mazur w gminie Nidzica” podczas wernisażu laureatów.

07.10.2014 – Ponownie w naszym mieście gościło Kino Orange. Zaprezentowali promocyjne filmy, na które zabrakło biletów, takie jak: „Miasto 44” o powstaniu warszawskim i „Służby specjalne”.

10-11.10.2014 – odbyła się konferencja „100 rocznicy wybuchu I wojny światowej” pod Honorowym Patronatem Wojewody województwa Warmińsko - Mazurskiego-Mariana Podziewskiego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Słuchaczami prelekcji byli licznie przybyli mieszkańcy Nidzicy oraz uczniowie gminnych placówek oświatowych. Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć Nidzicy z czasów wojennych. Materiały przekazali prywatni kolekcjonerzy: MirosławKrejpowicz, ks. Tomasza Szałandy i Witolda Zagożdżona.

16.10.2014 – miała miejsce sesja naukowa oraz wystawa malarstwa, grafiki i rysunku „Skurpski – opisanie świata” zorganizowana
z okazji 100 urodzin tego wielkiego malarza. Licznie przybyli miłośnicy twórczości Hieronima Skurpskiego, związanego od dawna z naszym miastem, mieli okazję wysłuchać wspomnień na temat artysty. Prace na wystawie stanowią wybór z kolekcji prywatnej nidziczanina Pawła Gawlińskiego oraz zamkowych zbiorów podarowanych miastu przez mistrza. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego – Jacek Protas, który również zaszczycił nas swoim osobistym przybyciem.

17.10.2014 – wspólnie z Uniwersytetem III wieku gościliśmy gwiazdy scen warmińsko-mazurskich zespół Czerwony Tulipan. Zaprezentowali się perfekcyjnie jak zawsze, a publiczność, która wypełniła salę rycerską po brzegi nie chciała wypuścić artystów ze sceny.

21.10.2014 – na sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyły się eliminacje Gminne do Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
Do dalszego etapu zakwalifikowały się: w kategorii szkół podstawowych – Małgosia Kujawska (ZS nr 2) i w kategorii gimnazjów – Wiola Łubińska (ZS nr 2)

14.12.2014 - Nidzicki Ośrodek Kultury i Passe Dance Studio wspólnie świętowali 5 - cio lecie Studia. Na scenie zaprezentowały się małe baletnice oraz nidzicki Klub Seniora zatańczył Poloneza, którego nauczył się na warsztatach tanecznych z Marzeną Borkowską. Gościnnie wystąpili tancerze z Nowego Dworu Mazowieckiego pana Rafała Sawko oraz grupa wokalna SHINE Bogusi Szpandowskiej działająca przy NOK.

17.12.2014 - ponownie gościliśmy Kino Orange w Starym Kinie Wenus. Prócz najnowszych produkcji dla dzieci nidziccy kinomaniacy mogli zobaczyć ostatnie hity filmowe jak: "Obywatel" Jerzego Stuhra, "Serce, serduszko" Jana Jakuba Kolskiego i wreszcie głośny film "Bogowie" Łukasza Palkowskiego o początkach kariery kardiochirurgicznej prof. Zbigniewa Religi, który dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.

31.12.2014 – Sylwester w mieście – w tym roku odbyła się dyskoteka dla mieszkańców oraz koncert nidzickiego zespołu MUFA.