W nowym roku 2012 Nidzicki Ośrodek Kultury rozpoczął swą pracę od ustalenia Kalendarza Imprez ,które na stałe zagościły w formule działalności Ośrodka.Są to;
Styczeń
08.01.2012 -Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- Sala Rycerska- aukcja charytatywna
20.01.2012 -Koncert Noworoczny - Sala Rycerska. Spotkanie Burmistrza z przedstawicielami lokalnego środowiska. Współorganizator Urząd Miejski Nidzica
Luty
ferie zimowe / zamek
Marzec
03.02.2012 -Festiwal Prozy i Piosenki Francuskiej – współorganizator ZSO / zamek
16.03.2012 -Wernisaż Prac Księdza Przemysława Kaweckiego- Galeria pod Belką
17.03.2012 -Let's Drama- Przegląd Teatrów Anglojęzycznych / Zamek- współorganizator ZS nr 3
23.03.2012- Cykliczne Koncerty Muzyczne -Sala Rycerska
Kwiecień
04.2012 -Ogólnopolskie Dni Teatru -Zamek ,Kino Wenus
16.04.2012 - Turniej tańca o puchar Warmii i Mazur - Największy turniej tańca sportowego na Warmii i Mazurach / hala sportowa
Maj
01-03.05.2012 - Majówka -Imprezy kulturalno- rekreacyjne
Czerwiec
01.06.2012 – Festiwal Muzyki Pozytywnej – impreza plenerowa dziedziniec zamkowy
17.06.2012 - Zamkowy Maraton Rockowy - ZMROCK - Przegląd zespołów rockowych zwieńczony występem Gwiazdy/ dziedziniec zamkowy
21.06 - 24.06.2012- Międzynarodowy Festiwal Fantastyki - Impreza przyciąga rzeszę „fantastycznych, pozytywnie zakręconych ludzi” od lat zakochanych w fantastyce. W trakcie przewidziane są prelekcje, wystawy, konferencje, konkursy o tematyce science fiction. / Zamek
Organizator Wydawnictwo Solaris
Lipiec
06.07 - 08.07.2012 - Dni Nidzicy - Imprezy kulturalno- rekreacyjne:
-koncerty muzyczne - plac przy Banku Spółdzielczym
-Turniej Rycerski www. rycerze. org / Zamek- plac przy Banku Spółdzielczym
Sierpień
31.08.2012- Inwazja ognia i muzyki - Koncerty muzyczne z pokazami ognia / zamek
Wrzesień
09.2012 - Dożynki gminne .Współorganizatorzy Sołectwa Gminy Nidzica /park nad jeziorkiem
Październik
28.10.2012 - Zaduszki Muzyczne - Jak co roku na deskach zamkowej sceny odbywają się pełne zadumy koncerty muzyczne z elementami jazzu, etno, funk, a także muzyki poważnej.
Listopad
11.2012 - Przegląd Małych Form Teatralnych - Przegląd dziecięcych i młodzieżowych, amatorskich teatrów gminnych i powiatowych prezentujących przedstawienia na temat promocji zdrowego stylu życia. / Zamek
27.11.2012 - Andrzejkowy Bal Koszykowy / sala rycerska- Zamek
Grudzień
06.12.2012 - Mikołajki - Plenerowe zabawy mikołajkowe z dziećmi / rynek miejski
31.12.2012 - Sylwester w mieście - Współorganizator Urząd Miejski / koncert i dyskoteka na rynku miejskim

Oprócz w/w planowanych imprez Nidzicki Ośrodek Kultury raz w miesiącu organizować będzie w ,,Galerii pod Belką'' wernisaże,wystawy m.in. malarstwa ,fotografii,rysunku a także koncerty muzyczne -muzyki rockowej ,jazzowej ,poezji śpiewanej. Młodzież przedstawi efekty swojej pracy w postaci spektakli oraz prezentacji taneczno- wokalnych.

Tegoroczna Orkiestra Świątecznej Pomocy zgromadziła w sali Kina Wenus 7.01.2012 sympatyków muzyki rockowej . Na rzecz Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrały nidzickie zespoły działające przy NOK oraz gościnnie wystąpił zespól Tequila z Działdowa.
08.01.2012 w sali rycerskiego zamku przeprowadzono licytację gadżetów ,które otrzymaliśmy od wielu darczyńców z Nidzicy.Udało się zebrać 6,700zł.powyższą kwotę ,przeznaczono na Rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Wieczór zakończył się pokazem tancerzy Ognia ,,Draco''
20.01.2012 Odbyło się spotkanie Burmistrza z przedstawicielami lokalnego środowiska.Współorganizatorem imprezy był Urząd Miejski w Nidzicy.W części artystycznej zobaczyć było można spektakl słowno-muzyczny,,Bossa novy do poduszki''
23.02.2012-05.02.2012 Data ta,wiąże się z rozpoczęciem ferii w naszym województwie. Przykładem lat poprzednich zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży szeroki wachlarz wyboru zajęć tematycznych. Dzieci podczas ferii miały możliwość uczestnictwa w zajęciach tanecznych,teatralnych, wokalnych. W kinie Wenus wyświetlane były dla najmłodszych bajki,natomiast dla młodzieży serie najpopularniejszych filmów science fiction. Uwieńczeniem ferii zimowych był bal dla przedszkolaków,podczas którego wybieraliśmy króla i królową balu oraz koncert młodzieżowej grupy rockowej,,Tequila''z Działdowa.
10.02.2012 w Galerii pod Belką odbyła się poplenerowa wystawa malarstwa,,Czarny piec 2011''pod Honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego. W wystawie wzięli udział artyści którzy w swych pracach w swoisty dla siebie sposób ujęli piękno ziemi warmińsko- mazurskiej.
13.02.2012 Miała miejsce wystawa Ekologiczna Fundacji,,Arka''wystawa ,,Dbaj o Klimat'' stała się tylko pretekstem do zorganizowania warsztatów z ekologii dla młodzieży z nidzickich szkół.
12.02.2012 W sali Relax zorganizowaliśmy Koncert Walentynkowy ,podczas którego usłyszeć można było znane tanga oraz autorskie utwory Tomasza Drabiny.
16.03.2012 W Galerii pod Belką odbyła się wystawa fotografii Księdza Przemysława Kaweckiego.Wystawa zatytułowana ,,Mazury przez komórkę'' Wielkim przeżyciem była projekcja filmu dokumentalnego Julity Wołoszyńskiej pt,,Ostatni Mazurzy'. Film opowiada o losach dawnych mieszkańców nieistniejącej już dziś podnidzickiej wsi Małga a także o tragedii zamieszkujących ją Mazurów, jaka rozegrała się w styczniu 1945 roku gdy do wsi wkroczyli Rosjanie .Wernisaż był niewątpliwie wielkim wydarzeniem artystycznym ale także towarzyskim z uwagi na licznie przybyłą publiczność.
17.03.2012 w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych wystąpił zespół Retro Funk.Projekt złożony z 7 utalentowanych muzyków młodego pokolenia, na co dzień współpracujących z gwiazdami polskiej estrady i prowadzącymi własne projekty.Band profesjonalnych sidemanów zakochanych w brzmieniu i klimacie muzyki lat 70-tych, starego, dobrego stylu Funk, spod znaku Jamesa Browna, Maceo Parkera, Freda Wesley'a, Parliament & Funkadelic czy Nilsa Landgrena. Retro Funk skutecznie podgrzewał atmosferę zapewniając znakomitą zabawę dla wszystkich wielbicieli muzyki funk i nie tylko...Ich koncert dowiódł, że najlepsza muzyka taneczna to ta grana na ŻYWO!
22.03.2012.w Sali Kina Wenus z okazji Pierwszego Dnia Wiosny zagrał zespół bluesowy -Torttilla z Torunia.Podczas koncertu wybieraliśmy najzabawniejsze przebranie.
30.03.2012 w sali rycerskiej nidzickiego zamku przedstawiono misterium muzyczno- poetyckie pt,,Odrodzenie przez Drogę Krzyżową'' polegające na wykorzystaniu elementów pantomimy oraz tekstów z Księgi Koheleta .Te elementy stworzyły niepowtarzalną całość,a sam spektakl był na pewno współczesnym wydarzeniem kulturalnym godnym prezentacji. W spektaklu udział wzięli uczniowie nidzickich szkół tworzący grupę Nieidealnie -Idealni.
Muzykę skomponował Marek Stryszowski ,reżyseria ;Katarzyna Borowska
01.04.2012 w sali widowiskowej Kina Wenus odbył się spektakl muzyczny,,PRIMA APRILIS czyli POWAŻNYCH ROZMÓWEK PRZY PIWIE CIĄG DALSZY...''który był kontynuacją wcześniej prezentowanego spektaklu ,,Bossa Novy do poduszki'' tym razem dialogi poprowadzili sami mężczyźni w scenerii zadymionego baru. Do projektu zaproszono nidzickich ,znakomitych wokalistów. Akompaniował im znany nidzickiej publiczności zespół muzyczny pod. kier. Krzysztofa Partyki. Podstawą spektaklu były teksty współczesnych poetów oraz szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej.
19.04.2012 Eliminacje Konkursu Recytatorskiego ,,Spotkania z poezją''W konkursie udział wzięła młodzież z gimnazjum z Nidzicy. Laureatką w turnieju ,,Wypowiedziane ze słowa''została Eryka Kutryb , która to będzie reprezentowała powiat w przeglądzie finałowym 28.04.2012.w Olsztynie.
21.04.2012 Po raz XXII odbył się Turniej Tańca o Puchar Warmii i Mazur. Turniej odbył się na hali sportowej w Nidzicy.
27.04.2012 W Kinie Wenus odbył się Koncerty zespołu ,,Bright Ophidia''Jako supporty wystąpiły dwa zespoły muzyczne działające przy Nidzickim Ośrodku Kultury
01.05.2012 W kinie Wenus odbyła się premiera spektaklu słowno- muzycznego zachowanego w konwencji lat 20-tych pt,,O miłości z Edith Piaf''W spektaklu udział wzięli wokaliści i muzycy związani z ziemia nidzicką.
02.05.2012 W ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych w koncercie freejazzowym zaprezentował się Tomasz Dąbrowski(trębacz) w towarzystwie Syshawna Soyera.-amerykańskiego perkusisty.
03.05.2012 W Kinie Wenus w ramach artystycznej majówki z Nidzickim Ośrodkiem Kultury gościliśmy kabaret ,,Babeczki z rodzynkiem''.
04.05.2012 W sali rycerskiej zagrał Janusz Mackiewicz z zespołem Elec -Tri -City. Zespół powstał w połowie 2011r.Grupę tworzą znani w Polsce jazzmani młodej generacji;Dominik Bukowski,Marcin Wądołowski,Grzegorz Sycz,Janusz Mackiewicz
04.05.2012 W Galerii pod Belką odbył się wernisaż Kazimierza Rykowskiego. Swoje dzieła podzielił na malarstwo ,grafikę,rzeźbę i ceramikę. Kazimierz Rykowski jest pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa.
12.05.2012 Cykliczne Koncerty Muzyczne- Grzegorz Piotrowski Archipelago- promocja płyty.“Archipelago” to melodyjna, przestrzenna płyta, która mimo ogromnej miłości Grzecha do skandynawskiej wrażliwości muzycznej nadal trzymała się kanonu polskich, ciepłych brzmień. Zaskakujące tematy i kolektywne improwizacje, wykonane na najwyższym poziomie przypadły do gustu fanom jazzu, ale dzięki melodyjności odnaleźli się w niej również odbiorcy, dla których muzyka jest nawigatorem nastroju.
01.06.2012 w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Festiwal Muzyki Pozytywnej .W tegorocznej edycji wzięły udział zespoły;Dubska , Frenchman oraz Porozumienie. Impreza zorganizowana była przy współudziale Parafii Miłosierdzia Bożego .Gościem specjalnym ,który poprowadził koncerty był ks. Przemysław Kawecki.
04.06.2012 W ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych wystąpił ATOM STRING QUARTET . Zespół ,w tegorocznej edycji Frederyków został nagrodzony za Album „Fade In” w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku .Podczas koncertu usłyszeliśmy głównie autorskie kompozycje ASQ prezentujące indywidualne spojrzenie na muzykę miejsc, do których nawiązują. Znalazły się tu rytmy latynoskie, folklor irlandzki, melodie hiszpańskie, oraz motywy z różnych regionów Polski.
10.06.2012 w Kinie Wenus odbył się spektakl taneczny pt,,Królowa Śniegu''
14.06.2012 Uniwersytet III Wieku oraz Nidzicki Ośrodek Kultury zaprosił na Koncert Muzyki Polskiej pieśni i arii operowych w wykonaniu artystów scen warszawskich .Koncert odbył się w sali rycerskiej.
17.06.2012 na dziedzińcu zamkowym odbył się Zamkowy Maratom Rockowy.
Do konkursu przystąpiło 39 zespołów z całej Polski. Jury wyłoniło następujące zespoły ;
1.Jutro Wieczorem - Przasnysz
2.Tequila- Działdowo
3.Rocket- Warszawa
4.Empatia -Nidzica
5. NaSenNie- Dąbrowa Górnicza
6.Abdul Kebab Buła Jabba- Gdańsk
7.The Toobes -Białystok
8.Jolokia- Warszawa
9.Vierna- Gdańsk
21-24.06.2012 -Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Gościem zagranicznym był znany w kręgach entuzjastów literatury fantastycznej David Weber oraz Nik Pierumow
Pisarze polscy obecni na festiwalu ;
Tomasz Bochiński,Robert Foryś,Maciej Garbacz .Jarosław Grzędowicz,Jacek Inglot,Mirosław Piotr Jabłoński,Lech Jęczmyk,Jacek Komuda,Rafał Kosik,Maja Lidia Kossakowska,Monika Letkiewicz,Robert Letkiewicz,Dominika Oramus,Marek Oramus,Andrzej Pilipiuk,Maciej Parowski,Marcin Przybyłek,Andrzej Zimniak
W programie festiwalu tradycyjnie można było zobaczyć wystawy o tematyce kosmicznej ,3D. Dodatkową atrakcją była wystawa fotografii z ostatnich dwóch wypraw SOLARIS TRAVEL
Do wielkich wydarzeń Festiwalu należy zaliczyć , koncert muzyki elektronicznej Roberta Letkiewicza. Specjalne kompozycje utrzymane w klimatach "Wangelisowo- Żarowych", w asyście chóru poruszyły nawet zatwardziałych przeciwników takiej muzyki.
07.07-08.07.2012 odbyły się ,,Dni Nidzicy'' tegoroczne obchody miasta rozpoczęły się od walk i turnieju zwanego ; XIII Turniejem Rycerskim o Buzdygan Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode.
Sobota 07.07.2012
- 09:30 Turniej łuczniczy
- 11:30 Oficjalne rozpoczęcie turnieju
- 11:40 Turniej bojowy na miecz jednoręczny i tarcze (1/1)
- 13:30 Turniej bojowy na miecz i puklerz (1/1)
- 14:30 Bieg dam
- 15:30 Turniej bojowy na miecz długi (1/1)
- 17:00 Bohurt 5/5
- 18:30 Pokaz ptaków drapieżnych
- 21:00 Inscenizacja zdobywania miasta– wzgórza od strony pomnika Króla Władysława Jagiełły
Po bitwie pokaz tańca z ogniem
08.06.2012 LATO Z RADIEM - Plac przy Banku Spółdzielczym
-16.00 sygnał polki Lata z radiem, przedstawienie gości specjalnych
-16.10 prezentacja plenerowego studia Programu Pierwszego Polskiego Radia, „radio od kulis”, zabawa w nagrywanie własnych pozdrowień, kurs „zostań reporterem”
- 16.20 „Smacznie i Zdrowo” prezentacja części kulinarnej,
- 16.30 blok programów dla najmłodszych – występ zespołu dziecięcego
- 17.40 konkursy sponsorów Lata z radiem
18.30 koncert zespołu Ani Rusowicz
19.40 konkursy sponsorów Lata z radiem na scenie
20.30 koncert zespołu Wilki
21.30 konkurs Czy znasz Polskie Radio, Jedynkę i Lato z Radiem?
gramy o wielką maskotkę Lata z radiem
21.50 koncert Gwiazdy Wieczoru – zespół Blue Cafe
22.55 pokaz sztucznych ogni
w ramach DNI NIDZICY ;
04.07-08.07.2012 Międzynarodowy turniej piłki nożnej dla dzieci Nidzica CUP 2012 boisko Orlik ,ul. Kopernika 1
08.07.2012 na rynku miasta odbyły się Nidzickie Targi Rzemiosła oraz Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Drobiowego .
Festiwalowi towarzyszyły kiermasze produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, prezentacja regionalnego rękodzieła , występy artystyczne zespołów folklorystycznych Balkah Sevdah,Wiosenny Kwiat, Pobożanki, Kozłowianki. Przeprowadzono liczne konkursy na najlepsze potrawy z kaczki. Imprezę prowadził Grzegorz Rusak oraz Stanisław Koziński.
13.07.2012 w Kościele Miłosierdzia Bożego w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się koncert muzyki barokowej.
Wystąpili muzycy filharmonii olsztyńskiej pod dyrekcja prof. Szarzyńskiego.
11.08.2012 w sali rycerskiej nidzicka publiczność miała przyjemność obejrzeć spektakl muzyczny pt.,,Sen Nocy Letniej''-wystąpiła młodzież uczęszczająca do szkoły artystycznej w Warszawie pod kierownictwem A.Wrońskiej.
18.08.2012 Nidzicki Zamek zamienił się w ,,arenę gladiatorów''
Tego wieczoru odbył się przy świetle pochodni,turniej siłaczy -gościem specjalnym był Sławomir Toczek .Uwieńczeniem imprezy był pokaz tancerzy ognia ,,Draco''
31.08.2012,,Inwazja ognia i muzyki'' Wystąpiły zespoły rockowe tj. Monolit, Re-Volt, Empatia .Koncerty połączono z pokazem tancerzy ognia ,,Draco''
Podczas całych wakacji w kinie Wenus dwa razy w tygodniu odbywały się seanse filmowe dla dzieci ,młodzieży i dorosłych.

Rozpoczął się nowy sezon artystyczno- kulturalny w Nidzickim Ośrodku Kultury.
Tradycyjnie na początku września przygotowaliśmy szeroką ofertę zajęciową dla dzieci ,młodzieży oraz dorosłych. Proponujemy zajęcia;
Chóru "Collegium Castellanum",młodzieżowych zespołów muzycznych,zajęcia taneczne (taniec nowoczesny- dzieci , młodzież),zajęcia wokalne, Grupa Wokalna SHINE,grupa Tancerzy Ognia "Draco",zajęcia plastyczne (młodzież, dorośli) zajęcia plastyczne (dzieci,dorośli),młodzieżowej Grupy Teatralnej "Nieidealnie- Idealni",zespołu teatralnego "Scena Dorosłego Człowieka''-oferta dla dorosłych Teatr Tańca(dzieci i młodzież),zespół folklorystyczny BERKLEJDY,Klub ASG,Podstawy Break Dance ,zajęcia perkusyjne,Klub Pozytywnie Zakręconych.
W obecnej chwili trwają przygotowania do musicalu ,,Opowieści znad Łyny'',Moralność Pani Dulskiej'',Brzechwa dla dorosłych'',,Wieczoru poezji śpiewanej''
15.09.2012 w parku nad jeziorkiem odbyły się Dożynki Gminne podczas których sołectwa prezentowały swoje stoiska oraz wieńce. W programie Dożynek była Msza Święta,koncert orkiestry dętej z Lidzbarka Welskiego ,konkursy ,występy folklorystyczne w wykonaniu ; Zielonianek, Kozłowianek ,Wiosennego Kwiatu oraz zespołu ludowego Berklejdy, przy współpracy ZOiS zorganizowaliśmy mistrzostwa wspinania się na pal wiejski oraz na skrzynki. Uwieńczeniem dnia były występy zespołu Summer Night , gwiazdy Zespołu Cliver , pokaz fajerwerków oraz dyskoteka ,,pod grzybkiem''
Zwycięzcami Dożynek okazały się;
Najładniejszy wieniec;
1.Nibork Drugi
2.Wietrzychowo
3.Waszulki
Najładniejsze stoisko;
1.Radomin
2.Nibork Drugi
3.Waszulki
Ważnym wydarzeniem w naszym ośrodku było także wyposażenie Sali Rycerskiej w sprzęt multimedialny w ekran projekcyjny, rzutnik, laptop , profesjonale oświetlenie oraz nagłośnienie .Sprzęt został sfinansowany w ramach projektu,,Multimedia w gotyku'' przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. oraz zakończenie remontu dachu. 28.09.2012 w sali widokowej odbył się koncert zespołu ,,Transtime''z Działdowa