Artystyczne Oblężenie Nidzickiego Zamku

Pod tą nazwą kryje się inicjatywa organizowania w Nidzicy ogólnopolskiego festiwalu artystycznego. Zapraszamy młodych artystów związanych z fireshow oraz sztuką cyrku nowoczesnego. Przybyli artyści trenują, wymieniają się doświadczeniami aby wspólnie przygotować galę artystyczną na scenie naszego zamku, a następnie pokaz fireshow. Warto wspomnieć że jest to impreza otwierająca w kraju sezon na tego typu festiwale. Inicjatywa powstała na wskutek połączenia starań Grupy Artystycznej SIGNUM oraz Nidzickiego Ośrodka Kultury.

PIERWSZA EDYCJA FESTIWALU AONZ

W zimowy weekend 24-26 lutego 2012 roku na zaproszenie Nidzickiego Ośrodka Kultury oraz Grupy DRACO sale zamkowe wypełniły się młodymi artystami. Nasze miasto odwiedzili zaprzyjaźnieni żonglerzy, artyści sceniczni i uliczni oraz osoby kreujące fireshow. Przyjechali do nas ludzie w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, z różnych części Polski - m. in. z Gdańska, Ostródy, Olsztyna i Piły.

Spotkaliśmy się aby wspólnie ćwiczyć, wymieniać się doświadczeniami, przede wszystkim aby w kulturalny sposób, spędzić czas. Zwieńczeniem naszego spotkania były sobotnie występy na deskach sceny nidzickiego zamku oraz na dziedzińcu zamkowym. Oprócz artystów organizujących street show, uczestniczących w programie Mam Talent czy polecanych na duże imprezy kulturalne, mogliśmy również zobaczyć występy wychowanków NOKu.

Grupa składająca się z około 25 osób ćwiczyła dniem i nocą przez cały miniony weekend. Ich starania zostały ciepło odebrane przez zgromadzoną na czas sobotnich występów publiczność. Ci którzy nie mieli okazji ich oglądać mają czego żałować - nie mniej jedna planujemy nadać temu wydarzeniu charakter cykliczny.

Poniżej prezentujemy wideo-relację z imprezy i fotografie autorstwa Igi Chodkowskiej:

 

 

 • 15
 • 14
 • 12
 • 11
 • 13

 

FESTIWAL AONZ – II EDYCJA

W dniach 8-10 marca 2013 roku nasz zamek ponownie został opanowany przez młodych artystów. Już po raz drugi mieliśmy okazję zaprosić naszych przyjaciół na weekend do Nidzicy aby wspólnie ćwiczyć, bawić się i przygotować szereg występów artystycznych.

Na zaproszenie Grupy Artystycznej SIGNUM oraz Nidzickiego Ośrodka Kultury przyjechali do nas artyści związani z żonglerką oraz fireshow. Druga edycja festiwalu w Nidzicy ponownie otwiera sezon zlotów i festiwali dla zainteresowanych fireshow oraz cyrkiem nowoczesnym. Przyjechali do nas m. in. artyści z Gdańska, Leszna, Olsztyna, Warszawy oraz Białegostoku.

Celem naszego spotkania był wspólny trening oraz wymiana doświadczeń. Spotkaliśmy się w 20 osobowym gronie aby poprawić nasze umiejętności oraz zmotywować się wzajemnie do dalszych działań. Razem po przez pracę i zabawę ćwiczyliśmy aby 9 marca o godzinie 18:00 zaprezentować swoje umiejętności na deskach sceny nidzickiego zamku w czasie gali artystycznej. Zaraz po niej zaprosiliśmy przybyłą publiczność na dziedziniec zamkowy gdzie zaprezentowaliśmy przygotowane przez nas igraszki z ogniem – fireshow.

Treningi były ciężkie, ale przeplatane zabawą doprowadziły nas do celu i przyniosły efekt. Reakcja przybyłej publiczności sprawiła nam satysfakcję – szczególnie uśmiechnięte buzie najmłodszych widzów. Naszych planów nie przekreślili nawet napadający pod osłoną nocy krzyżacy – jednego z nich udało nam się pojmać i skrępować J Mamy nadzieje że trzecia edycja imprezy przyniesie nam jeszcze więcej emocji, artystów, występów i pozytywnej energii.

Zorganizowanie imprezy nie byłoby możliwe bez zaangażowania Banku Spółdzielczego w Nidzicy któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie i sponsoring.

Poniżej prezentujemy wideo-relację z imprezy i fotografie autorstwa Jarosława Komoszyńskiego:

 

 

 • 21
 • 22
 • 25
 • 23
 • 24
 • 26

AONZ PO RAZ TRZECI

W miniony weekend zamek w Nidzicy został opanowany przez młodych artystów. To już trzecia edycja ogólnopolskiego festiwalu artystów związanych z kuglarstwem, cyrkiem nowoczesnym i fireshow. Ich popisy podziwiała licznie zgromadzona publiczność.

W dniach 21-23 marca młodzież z różnych zakątków kraju przypuściła szturm na krzyżacki zamek w Nidzicy. Przyjechali do nas artyści m. in. z Gdańska, Gdyni, Leszna, Białegostoku i Ostródy. Nie zabrakło również lokalnych artystów z Grupy Artystycznej SIGNUM, którzy współorganizowali imprezę wraz z NOK.

Zwieńczeniem wspólnych treningów i warsztatów była, podobnie jak w latach ubiegłych, część artystyczna przygotowana wspólnymi siłami uczestników. Składały się na nią gala artystyczna na scenie nidzickiego zamku, oraz część fireshow podczas której uczestnicy zaprezentowali jak radzą sobie z poskramianiem żywiołu jakim jest ogień.

Starania młodych artystów zostały ciepło odebrane przez zgromadzonych licznie widzów, w szczególności tych najmłodszych. Kto wie - może zainspirowani tym co zobaczyli rozpoczną swoją własną przygodę ze sztuką w ramach zajęć prowadzonych przez NOK? Żaden maluch nie opuścił zamku bez balonowego zwierzątka podarowanego przez naszych artystów.

Impreza nie odbyłaby się bez zaangażowania sponsorów: Banku Spółdzielczego w Nidzicy oraz Państwa Anny Pyszko i Waldemara Wylengowskiego prowadzących Łowisko Specjalne w Borowym Młynie. Serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

 • DSC03588
 • DSC03582
 • DSC03609
 • DSC03672
 • DSC03631 - Kopia

 

PO RAZ CZWARTY ZAATAKOWALI ZAMEK!

Zamek w Nidzicy został po raz kolejny opanowany przez młodych artystów. Wszystko to w ramach czwartej edycji ogólnopolskiego festiwalu sztuk cyrkowych Artystyczne Oblężenie Nidzickiego Zamku. Owocem wspólnych treningów była część artystyczna festiwalu skierowana do lokalnej publiczności.

W dniach 27-29 marca Nidzicę odwiedzili młodzi artyści związani ze sztuką cyrku nowoczesnego. Nasi goście przyjechali m. in. z Gdańska, Gdyni, Leszna, Białegostoku, Rzeszowa i Ostródy. Wspólnie spędzony czas przeznaczyliśmy na integracje, wspólny trening oraz warsztaty z zakresu różnych dziedzin nowocyrkowych.

Podsumowaniem całodniowych i całonocnych treningów było wspólne przygotowanie dwuetapowej części artystycznej. W pierwszej kolejności artyści zaprezentowali swoje wyszukane zdolności sceniczne w ramach gali artystycznej na deskach sceny starego Kina WENUS. Następnie artyści udowodnili że potrafią poskromić ogień w ramach pokazu fireshow odbywającego się na dziedzińcu zamkowym.

Warty zaznaczenia jest fakt że tegoroczna gala artystyczna reprezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny. Występy były różnorodne a wykorzystane rekwizyty były czymś zupełnie nowym dla lokalnej publiczności.

Festiwal zorganizowali artyści z Grupy Artystycznej SIGNUM wraz z Nidzickim Ośrodkiem Kultury. Partnerem wydarzenia był Urząd Miasta Nidzica. Impreza nie odbyłaby się bez zaangażowania sponsorów: Banku Spółdzielczego w Nidzicy, Wytwórni Miodów Pitnych w Nidzicyoraz Państwa Anny i Waldemara Wylengowskich prowadzących Łowisko Specjalne w Borowym Młynie. Patronami medialnymi wydarzenia był Głos Nidzicki oraz Gazeta Nidzicka. Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM za pomoc i zaangażowanie.

 

 • 3
 • 2
 • 1
 • 4

 

Jarosław Komoszyński

Grupa Artystyczna SIGNUM

www.facebook.com/GrupaArtystycznaSignum